Image default

Így tehetünk közösen a baglyok szaporodásáért

Műfészkek, költőládák kihelyezésével segítheti a lakosság és az önkormányzatok a településlakó, rágcsálópusztító baglyok költését. Ezt írja a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) az MTI-hez eljuttatott közleményében.

Magyarország tíz fészkelő bagolyfajából öt lakott területeken is él, vagy kimondottan emberkövetőnek számít. Települési jelenlétük azért fontos, mert ezek a madarak elsősorban kisrágcsálókkal táplálkoznak és fiókáikat is ezekkel etetik. Így biológiai úton segítenek kordában tartani a városokban is problémát okozó egereket és patkányokat – hangsúlyozzák a közleményben.

Mint írják, a baglyok hiányában a rágcsálók állományapasztását a házi- és társállatok mellett az emberre is veszélyes mérgezett csalik kihelyezésével lehet csak megoldani, míg

egyetlen erdei fülesbagoly évente akár ezernél is több rágcsálót zsákmányol,

Ez a népes telelőcsapatok esetében már óriási számot jelent.

Kiemelik, hogy a kisebb termetű bagolyfajok ezek mellett rengeteg kártevő rovart is elfogyasztanak, ezért nem mindegy, hogy lakott területeinken mennyi él, él-e egyáltalán ezekből a madarakból.

Megtelepedésük egyik legfőbb akadályát gyakran a megfelelő fészkelőhelyek hiánya jelenti, a baglyok ugyanis nem tudnak fészket építeni. Költésükhöz korhadt üregekkel, vastag törzselágazással rendelkező idős fákra; nagy testű harkályok odúira van szüksége. De megteszi nekik a varjúfélék, gólya, egerészölyv fészkei is, azonban

egyes fajoknak pedig nyitott padlásokra van szüksége.

A közleményben emlékeztetnek, hogy a leggyakoribb hazai bagolyfaj, az erdei fülesbagoly elfoglalja az ágvillába kihelyezett vesszőkosarat, de szívesen beköltözik fára, épületfalra rögzített, félig nyitott előoldalú vércseládákba is.

A leginkább emberkövető gyöngybagoly pedig templomok toronysüvegébe,

padlásokra vagy lábazatra telepített költőládákkal lehet segíteni. A macskabagoly, a kisebb testű kuvik és füleskuvik megtelepedését pedig nagyméretű mesterséges odúkkal támogathatjuk.

A baglyoknak kirakott műfészkek, mesterséges odúk esetében alapelv, hogy ezekbe mindig kell száraz fű, hullott lomb vagy faforgács fészekanyagot tenni, amiben a tojó fészekmélyedést alakíthat ki a tojásoknak – áll az összegzésben.

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Állatkertben lábadozott az elgázolt macskabagoly, most szabadon engedték – VIDEÓ

Marci

Elkészült a régió és Magyarország téli sastérképe

magyarallatvedo

Már több mint 8 ezer bagolyfióka kelt ki a kihelyezett költőládákban

Erik