Egy rendkívül ritka, magányos élet előtt álló albínó fókát kell újra befogadniuk szibériai biológusoknak, akik attól tartanak, hogy kolóniája elutasítja majd.
A kék szemek és a vöröses bunda különbözteti meg a fiatal kölyköt a szibériai Okotszki-tengerben lévő fóka csapat többi tagjától, és a kutatók szerint ezek a ritka tulajdonságok elegendőek lehetnek ahhoz, hogy a többi fóka elkerülje. A szakértők szerint egy a százezerhez az esélye annak, hogy egy olyan albínó fóka szülessen, mint a „rút kiskacsa” – ahogy a kutatók nevezték -.
A Tyuleny szigetén élő természetvédelmi kutatók szerint
az albínó fókáknak nagyon rossz a látásuk, és esélyük a felnövekedésre és a szaporodásra kicsi vagy nulla.
Volt egy másik fóka is, amelyik ugyanezen a kis szigeten született hasonló tulajdonságokkal egy évtizeddel ezelőtt. Őt a költőhelye elutasította, és a biztos halállal nézett szembe a vadonban. A Nafanya névre keresztelt, kitaszított kölyköt megmentették. Később egy akváriumba vitték Oroszország Fekete-tengeri partvidékére, ahol lelkes online követőkre tett szert.
Egy évtizeddel később a kutatók arra várnak, hogy kiderüljön, vajon Rút kiskacsát is hasonló módon kell-e majd megmenteni.
Vlagyimir Burkanov tengerbiológus, aki a Tyluney és a környező Kuril-szigeteken természetvédelmi kutatásokat végző csoport tagja, elmondta, hogy a ritka kölyök számára van remény, annak ellenére, hogy a többi fóka elutasító magatartást tanúsít.
„Ez a kölyök jól tápláltnak tűnik, és nagyon aktív volt, tehát az anyja nyilvánvalóan sok tejet adott neki” – mondta Bukanov.
„A többi fóka kissé aggasztó módon nem fordít rá túl nagy figyelmet, tehát valami nincs egészen rendben vele. De nem üldözik vagy harapdálják.”
Korábban a közeli Bering-tengerben élt egy másik ismert albínó fóka. Dacolva az esélyekkel, öt-hat éves korára érett bikává nőtte ki magát. A fókát azonban nem fogadták el teljesen. A megfigyelt szaporodási időszakból kihagyták, és a „Legényemberek sziklájára” száműzték.
Independent – Magyar Állatvédelem