Image default

Itt a tél: egyre több fülesbagoly húzódik be a településekre

Itt a tél: egyre több fülesbagoly húzódik be a településekre. Az erdei fülesbaglyok a lakott területektől távolabb, külterületi fasorokon költenek, télire azonban behúzódnak a városokba, falvakba.

A Körös-Maros Nemzeti Park tájain élő erdei fülesbaglyok egy része már beköltözött telelni a városok, falvak parkjaiba. Lassan az északi tájakról érkező fajtársaik is csatlakoznak hozzájuk.

Az erdei fülesbaglyok a lakott területektől távolabb, külterületi fasorokon költenek, télire azonban behúzódnak a városokba, falvakba. Itt rendszerint a parkokban, örökzöldeken (tujákon, fenyőkön) vernek tanyát. Megfigyelték, hogy évről-évre ugyanazokat a helyszíneket használják telelésre. Valószínűleg azért költöznek be télire, mert a mezőgazdasági területek fasorai lombhullató fákból állnak, így amikor ősszel lehullajtják leveleiket, akkor már nem nyújtanak védelmet az erdei fülesbaglyoknak, s a héják sem könnyen fedezik fel őket az örökzöldek sűrű tűlevelei között – írja a Park.

Idén november közepén már több településen – például Orosházán és Kardoskúton is –, megfigyeltek erdei fülesbaglyokat a parkokban. Hamarosan bizonyára újabb csapatok érkeznek, s csatlakoznak hozzájuk a telelésre érkező, északi példányok is. Ritkán réti fülesbaglyok is feltűnnek köztük, bár azok jellemzően a telet is a külterületeken töltik.

Magyarországon az erdei fülesbagoly a leggyakoribb bagolyfaj.

Fészket nem épít, inkább varjúfélék, vagy ragadozó madarak fészkét foglalja el, de szívesen elfoglalja a vércsék számára kihelyezett költőládát is.

Jellegzetes tollfülei vannak, de azok csak díszek, az igazi fülnyílásai ugyanis a fej két oldalán helyezkednek el. Meglehetősen nagy szemei vannak, de alig-alig tudja azokat mozgatni, így ha oldalra kíván pillantani, akkor a fejét mozgatja, azt ugyanis akár 270 fokban is el tudja fordítani.

Az erdei fülesbaglyok nappal a fákon alszanak, éjszaka vadásznak. Patkányokat, házi egereket, esetenként apró testű madarakat, például verebeket, cinegéket is zsákmányolnak.

Hazánkban Kisújszállást és Túrkevét tartják a „baglyok fővárosának” mert egyes években az ott telelő erdei fülesbaglyok száma az ezret is elérheti.

Állománya stabil, de védett

A faj állománya Magyarországon stabilnak mondható, az egyik legjellemzőbb veszélyeztető tényező a fajra nézve a gázolás, gyakran ütik el éjjel autók.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület 2020-ban „Az év madarává” választotta. Az erdei fülesbagoly Magyarországon védett, természetvédelmi értéke 50 000 Ft.

(Forrás: Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatósága, Képek: Flickr / Szerző: Marlis Börger / Licence: CC BY-ND 2.0. /segitsbe.hu)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Bébibumm a kanalasgémeknél: sikeres költési idény a Kis-Sárréten

Erik

Nagy godák kiáltásaitól hangos a Fehér-tó környéke

Viki

Bakancsos túrán csodálhatod meg a túzokdürgést

Viki