Jelölt, őshonos tokhalakat telepítettek a Dunába. Szép számmal telepített kecsegét a horgászszövetség!
2025.04.24 -én átlagosan 0,5-0,7 kg súlyú növendék kecsegék érkeztek a Dunába, melyeket a Dunabogdány és Visegrád közötti sóderes partszakaszon engedett el a Fővárosi Horgászegyesületek Szövetsége.
Az összesen 2000 kg kecsegéből 300 kg a MOHOSZ kecsege-utánpótlás pályázatának (ÁPFE-VI/7/2024 „A kecsege állománynövelő telepítése és a fogások monitorozása a foghatóvá tétel érdekében”) igénybevételével valósult meg. 300 példány egyedi haljelet is kapott, melyek a visszafogások által információt szolgáltatnak a halak mozgásáról – jegyezte meg a Szövetség.
Jelölt kecsegék érkeztek a Tiszába is nemrég!
Tájékoztatjuk a tiszai horgászokat, hogy a mai napon (2025. április 2.) 200 kg egynyaras korosztályú kecsegetelepítés történt Mindszenten! – számolt be az örömteli hírről közösségi oldalán a Horgász Egyesületek Csongrád Megyei Szövetsége.
Mint kiemelték,
A telepített állományban 400 egyed egyedi haljellel került megjelölésre.
„Amennyiben a horgászat alatt egyedi haljellel ellátott kecsegét fog, kérjük, hogy a haljel levétele nélkül jegyezze fel annak sorszámát (lehetőleg fotóval is alátámasztva), a fogott hal testhosszát, súlyát, valamint a vízterület nevét és víztérkódját. A halat fogás pontos helyének megjelölésével. Kérjük a rögzített adatokat és legalább egy fotót e-mailen a titkarsag@mohosz.hu címre vagy levélben a MOHOSZ postacímére (1511 Budapest, Pf. 7) kérjük eljuttatni.” – jegyezték meg.
A program végrehajtását segítő, a jelölt halak adatait beküldő horgászok között ösztönzésül évente értékes nyeremények, többek között dunai és tiszai éves (összevont, illetve adott szakaszra szóló) területi jegyek kerülnek kisorsolásra. Jelen program a MOHOSZ Állománypótlási és Fejlesztési Célelőirányzat (ÁPFE) pályázati támogatásával valósult meg – tette hozzá a Szövetség.
Nagyszabású program indul a kecsege állomány növeléséért a Tiszán!
Jelenleg Magyarországon a kecsege jogszabály alapján nem fogható státuszban van. Abban az esetben, ha sikerül bizonyítani a faj megfelelő állományát, akkor – jogalkotói, szakmai felügyeleti támogatás esetén – első lépésben,
az éves tiszai területi jeggyel rendelkező horgászok évente 2 db, 60 cm feletti példányt vihetnek el majd
– osztotta meg közösségi oldalán a Közép-Tisza-Vidéki Horgász Egyesületek Szövetsége.
Mint írták, 2021. évben program indult a kecsege halfaj állománynövelésére és állományi felmérésére. A MOHOSZ közfeladat-ellátása keretében, az érintett területi horgászszervezetekkel együttműködve egy komplex szemléletű, középtávú szakmai programot indított. A program kitűzött célja annak bizonyítása és biztosítása, hogy a faj állománya megengedi, illetve megengedje azt, hogy ezt az egészséges, szálkamentes gasztronómiai különlegességet – szigorú méret- és darabszám-korlátozás mellett – ne csak a tenyésztett állományokból, hanem természetes vízi fogásokból is lehessen ünnepi alkalmanként biztosítani a családok asztalára.
A kecsege telepítések a program indítása óta minden évben megtörténtek, most itt az idő, hogy a kutatók megvizsgálják a Tisza folyó kecsege állományát. A monitoring kutató halászatok 2025. 01. 28.-29.-én történnek a KTVHESZ hasznosításában álló folyószakaszon.”
Magyarországon egyre nagyobb hangsúlyt kap az őshonos halfajok, így a kecsege állományának megőrzése és növelése. Az ilyen programok célja a biodiverzitás fenntartása, a természetes vizeink élővilágának védelme és a fenntartható horgászat elősegítése. Telepítésekkel, kutatásokkal és szabályozásokkal biztosítják az őshonos halak jövőjét a hazai vizekben.
(Forrás: Fővárosi Horgászegyesületek Szövetsége, KTVHESZ)