Image default

Már a szomszédban is tombol a kecskepestis, fontos kérést fogalmazott meg a Nébih

Ahogyan azt a Magyar Állatvédelem is megírta, Romániában július 17-én mutatták ki először a kiskérődzők pestisét (ppr), az országban eddig 37 aktív fertőző gócot azonosítottak, amelyekben 218 ezer juhot és kecskét öltek le – közölte a román állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági szakhatóság (ANSVSA).

Egyre terjed a kecskepestis

A fertőzés elsősorban a Fekete-tenger partvidékén, Dobrudzsában (főleg Tulcea megyében) terjed, ahol 19 különböző méretű farmon és 19 háztáji gazdaságban jelent meg és több mint 206 ezer állatot érintett, de az ország nyugati részén – a szerb határ közvetlen közelében lévő, a magyar határtól 150 kilométernyire található – Temes megyei Nagyzsámon (Jamu Mare) is észlelték, ahol 12 500 juhot kellett leölni.

A fertőzés romániai megjelenése kapcsán az ANSVSA újratárgyalta a célországokkal a kiskérődzők exportjának feltételeit. Így Romániának további csaknem 73 ezer juhot sikerült exportálni Szaúd-Arábiába és Jordániába a fertőzés igazolása óta. Mindez a kivitelre szánt állatok fokozott ellenőrzése mellett történhetett meg.

Azonnali bejelentési kötelezettség lépett érvénybe

Ezzel összefüggésben a Nébih is cselekvési tervet dolgozott ki. Azonnal értesíteniük kell a juh- és kecsketartóknak az állatorvosokat és az állategészségügyi hatóságot, ha az állományaikban a kiskérődzők pestisére (peste des petits ruminants, ppr) utaló jeleket látnak. Ez olvasható a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) honlapján közzétett felhívásban.

A hatóság arra emlékeztet, hogy a lázzal, szem- és orrfolyással járó betegség miatt a kiskérődzők behozatalát is korlátozni kellett. Mivel a betegség megjelent Temes megyében is észlelték, így a szomszédos országból sem kerülhetnek kiskérődzők belföldre. Az országos főállatorvos rendelkezése alapján az idén érkezett romániai juh- és kecskeszállítmányokat szintén át kell vizsgálni, a tranzitszállítmányokat pedig fokozottan ellenőrzik. A hatósági figyelem kiterjed az illegális állatszállítmányokra, valamint a Romániába és Görögországba irányuló kivitelre is.

Mint ismert, a ppr emberre nem veszélyes, de a kiskérődzők egyik legfertőzőbb betegségének számít. Megjelenése súlyos gazdasági károkat okoz, éppen ezért a Nébih szakemberei szerint nagyon fontos a behurcolás megakadályozása.

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Hatalmas a baj: Kitört a pestisjárvány, hétezer kecskét kellett elpusztítani

Eszti_mav