A két borser colli, Lizzy és Max az ELTE Etológia tanszékének kutatásában vesznek részt. Azt vizsgálják a kutatók, hogy a kutyák épesek-e tárgyak és tárgycsoportok nevét megtanulni, és azokat biztonsággal beazonosítani. A kutatások során Max például már több mint száz játék nevét sajátította el – írja az Euronews.
A kutatók egyike, Shany Dror azt magyarázta, hogy bár kutyákkal dolgoznak, az emberekre is alkalmazható felfedezéseket tesznek nap, mint nap. A két, egymásnak idegen faj kommunikációjának tanulságai pedig akár a robotikában is hasznosíthatóak.
„Azt kutatjuk ezekkel a kutyákkal, hogyan tanulnak meg új tárgyneveket, és ezt aztán össze tudjuk hasonlítani azzal, hogyan teszik ugyanezt az emberek. Így jobban megértjük a folyamatot, gyakorlatilag a megismerés evolúcióját vizsgáljuk” – mondta Shany Dror.
A tudósok azt találták, hogy míg egy átlagos kutya akár teljesen képtelen is lehet szavak alapján tárgyakat azonosítani, néhányuk – mint például Max – rendkívüli könnyedséggel tanul, vagyis különleges tehetséggel rendelkezik. A kutatások első fázisában mindössze hat ilyen tehetséges kutyát találtak az egész világon. Ez a teljes folyamatnak új irányt adott.
„A hagyományos kutatás az átlagokra kíváncsi, vagyis, hogy egy csoport vagy egy populáció átlagos teljesítménye milyen. De minket most pont az érdekelt, hogy milyenek ezek a különcök. És jól látjuk, hogy a kutyáknál a szótanulás, szótudás csak a populáció nagyon kis részére jellemző. Ez nagyon érdekes párhuzamot mutat talán azzal, hogy zeneileg hogyan lesz valaki különleges ember a többiekhez képest” – mondta Almási Miklós, az ELTE etológia tanszékének vezetője.
A szótanuló kutyákra vonatkozó kutatásoknak még számtalan irányuk van: az ELTE munkatársai keresik a választ arra is, hogy mi váltja ki a kutyák jellegzetes fejbiccentését, illetve hogyan különítik el a szavakat az emberi beszédben. Az eredményekből pedig nemcsak a kutyákról, hanem az emberről is sokat meg lehet tudni.
(Forrás, Fotók: Euronews)