Kicsi a rakás! Hat fiókát nevel ez a tündéri zalaegerszegi gólyapár – szúrta ki a Lelépő turisztikai magazinoldal.
A fehér gólya átlagosan négy-öt tojást rak le, de az, hogy a kikelt fiókákat sikeresen fel tudják-e nevelni, sok tényezőtől függ.
Az idei év Zala vármegye északi részén jónak bizonyul a gólyák számára. Átlagos körülmények között egy fészekből két-három fióka repült ki a Balaton-felvidéki Nemzeti Park tájékoztatása szerint. Azonban van egy zalaegerszegi fészek, ahol hat egészséges fióka nevelkedik, ami meglehetősen ritkának mondható.
A TOJÁSOKBÓL KIKELT FIÓKÁK FELNEVELÉSÉNEK SIKERESSÉGE AZONBAN SOK TÉNYEZŐTŐL FÜGG.
A gólyapár leginkább a réteken gyűjti táplálékukat és viszi fiókáiknak. A táplálék mennyiségét többségében a csapadék és annak eloszlása határozza meg. Jókor, megfelelő mennyiségben esett esőtől, elöntéstől a réteken, vizes élőhelyeken több állat lesz, így több táplálék jut a gólyafiókáknak. Hiszen ahol víz van, ott élet van. Rossz években átlagosan egy-két fióka tud kirepülni, vagy nem sikerül a költés, mert a fiókák egy része természetes körülmények között is elpusztul. A megfelelő években azonban ezek a veszteségek kompenzálódnak.
A ZALAEGERSZEGI GÓLYÁK FŐ TÁPLÁLKOZÓ HELYE A ZALA FOLYÓ MENTI NATURA 2000 GYEPTERÜLETEK.
A nemzeti park úgy véli, ezen gyepterületek fennmaradásához szükséges a szabályok betartása mellett történő gazdálkodás, a kaszálás és legeltetés. „Látható, hogy a vadon élő állatok utódnevelése természetes környezetükben rendkívül viszontagságos feladat és ez a természet rendje. Az élővilág fennmaradásának kulcsa a megfelelő táplálkozó és élőhelyek megléte” – teszik hozzá.
Ahogyan azt a Lelépő is megírta, tíz éve költ Akasztón egy német gólya. A Hármas-Körös hídon pedig úgy sétált át egy példány, mintha a létező összes KRESZ-szabályt jól ismerte volna.
Mi pedig nemrégiben számoltunk be arról, a nem mindennapi szerelemről melyben egy pár lett egy fehér és egy fekete gólya. A gólyapár két fiókát költött ki. A fekete és a fehér gólya nem mindenben értenek egyet, ami a fészeképítést és a „gyereknevelést” illeti.
(Forrás és fotó: Lelépő/BNPI)
Magyar Állatvédelem