Kilenc rendkívül ritka, D-típusú kardszárnyú delfin sodródott partra Chilében, a feljegyzett történelemben ezelőtt mindössze egyszer történt hasonló eset – írja a Live Science cikkére hivatkozva a 24.hu.
Mint írják, a kardszárnyú delfineknek számos alcsoportja ismert, közülük a legkülönösebb a D-típus, amelynek egyedei gömbölyű fejjel és apró, fehér foltokkal rendelkeznek. A D-típusú példányok annyira különböznek a többi alcsoportba tartozó egyedektől, hogy egyes szakértők szerint akár egy teljesen másik fajhoz is tartozhatnak.
A D-típusú egyedek partra sodródása rendkívül ritka esemény, hiszen ezek az állatok kifejezetten messze élnek a szárazföldtől.
Egyes újabb genetikai kutatások szerint a kardszárnyú delfinek nem egy, hanem több fajt alkotnak. Az eddigi három – A, B, C – változat mellett külön alfajt alkothat a D-típus is. A kardszárnyú delfin a legnagyobb testű delfinfaj. Az óceánokban világszerte előfordul. Ragadozó életmódot folytat, és nagytestű állatokat is megtámad. Közismert, népszerű állatfaj, delfináriumokban sok helyütt bemutatják.
A kardszárnyú delfinek igazi ragadozók, szinte minden kellően nagy tengeri állatot megtámadnak és elfogyasztanak. A halak mellett megeszik a delfineket, fókákat, tengeri madarakat, de még a náluk sokkal nagyobb bálnákat is. Még az embert is képesek megtámadni, erre több példa is volt.
(Forrás: 24.hu, Fotó:J.P. Sylvestre/NOAA)
Magyar Állatvédelem