Image default

Költözéshez készülődnek a sárga billegetők a Körösöknél

Költözéshez készülődnek a sárga billegetők a Körösöknél. A telet Észak-Afrikában töltik,, de jövő márciusban visszatérnek hozzánk.

A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatósága számolt be róla, hogy a Sóstói Állattartótelepének közelében fekvő Lófogó-ér mellett már július végén gyülekezni kezdtek a sárga billegetők. A kardoskúti Fehér-tó környékén legelésző juhnyájak körül bőven találnak maguknak rovartáplálékot.

A sárga billegető nagy elterjedésű faj, Eurázsiában sok helyen költ, számos alfaja van. Magyarországon többnyire a törzsalak fordul elő. A telet Észak-Afrikában tölti, de vannak olyan példányai, amelyek a Szaharától délre eső területekre is eljutnak. Márciusban érkezik vissza hozzánk, s egészen szeptember végéig, október közepéig itt is marad.

Hazánkban aránylag nagy számban fészkel, az alföldi füves élőhelyeken a leggyakoribb. Kedveli a kicsit nedves helyeket. Évente egyszer, ritkábban kétszer költ. A fiókák többsége július közepéig kirepül, így volt ez az idén is. Kirepülés után a fiatal és idősebb példányok egyaránt elkezdenek nagyobb csapatokba összeverődni. A kardoskúti Fehér-tó közelében található Lófogó-érnél (a kilátó mellett) július második felében már 50-80 példányt is láttunk együtt mozogni. A környező rövidfüvű gyepeken táplálkoztak. A Lófogó-ér már évek óta a sárga billegetők tradicionális gyülekezőhelyének számít.

Az öreg madarak szép sárga színűek, fejük acélszürke, hátuk olívzöld. A fiatal madarak az első évben még nem öltik magukra ezeket a jellegzetes színeket, most még csak a farokfedőik sárgásak. Tavasszal, ha visszatérnek, már ők is a fajra jellemző, szép színekben pompáznak majd.

A sárga billegetők elsősorban rovarokkal táplálkoznak, szúnyogokat, legyeket, egyenesszárnyúakat (kisebb szöcskéket, sáskákat) esznek. A fecskékhez és a seregélyhez hasonlóan szeretnek a legelésző birkanyájak és tehéngulyák körül tartózkodni, mert a jószágok körül több a rovar.

A gyülekező sárga billegetők száma általában augusztus második felében tetőzik, olyankor több százas csapatok is előfordulnak, s barázdabillegetők is vegyülnek közéjük.

Már a fecskék is útrakelnek

Korábban írtuk, hogy a fehér gólyák augusztus 20-a környékén már elindultak, a gyönyörű fecskéink pedig megkezdték a gyülekezést, hogy hamarosan ők is telelőterületük felé vegyék az irányt.

Országszerte csodálatos látványt nyújtanak a rajokba rendeződött fecskék. A madarak jellemzően augusztus végén, szeptember elején kezdik meg vándorlásukat, előtte azonban egyfajta csapaterősítésként már közösségi életet élnek.

ÖSSZERENDEZŐDNEK, EGYÜTT ESZNEK, CSAPATOSAN KÉSZÜLNEK A NAGY ÚTRA.

Akik a természetet járják, megfigyelhették, hogy ezek a madárrajok több százasra tehetők, együtt töltik az éjszakákat a nádasokban, megosztják egymással a táplálékforrásokkal kapcsolatos információt és közösen védekeznek a ragadozók ellen.

(Forrás: KMNPI,  Fotó MME,  Balla Tihamér, Unsplash,)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Szépen gyarapodott a rétihéja állomány idén a Körösöknél

Erik

Gyönyörű ragadozó madarak szelik az eget a puszták felett

Erik

Rejtett madárfészkekre bukkanhatunk: melyik kié?

Viki