Image default

Különleges eszközzel nevelik mostantól az óvodásokat a természet védelmére

A szemléletformálást a legkisebb korosztály körében érdemes elkezdeni. Ezt jelentette ki az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős helyettes államtitkára a Zöld Dunakanyar Program keretében megvalósuló rovarhotel projekt átadóján Vácon.

Ötven rovarhotel talál új otthonra az óvodákban

Balczó Bertalan a beporzók védelmének jelentőségére, a környezeti nevelés fontosságára hívta fel a figyelmet az elkészült több mint 50 rovarhotel kapcsán, amiket a térség óvodáiban helyeznek el.

Az államtitkár arra hívta fel a figyelmet, hogy manapság különösen nagy jelentősége van a beporzók védelmének. Állományaikat a természeti környezet drasztikus és gyorsuló változásai, az élőhelyek eltűnése, a környezetszennyezés, az inváziós fajok megjelenése, a klímaváltozás egyaránt veszélyeztetik.

Kiemelte, a természet sokfélesége éppen azt a potenciált hordozza magában, hogy az élőhelyi feltételeiket a változások közepette is megtalálni képes fajok fennmaradjanak. Ezek működőképes ökoszisztémákat tarthatnak fenn és azokat a szolgáltatásokat nyújthatják számunkra, amelyek elengedhetetlenek a mindennapjainkhoz.

A helyettes államtitkár a beporzó fajok fontosságát is érzékeltette.

Hatalmas jelentőségük van a beporzóknak

Kiemelte, hogy a vadon élő növényeknek és haszonnövényeknek, mintegy 80 százaléka függ ezektől a pollinátor fajoktól. Gazdasági szempontból értékelve a jelentőségüket megállapítható, hogy az éves európai uniós mezőgazdasági termelés mintegy 3,7 milliárd euró értékben közvetlenül függ a beporzó rovaroktól.

Az elmúlt évtizedekben ugyanakkor a vadon élő európai beporzó rovarok, köztük a méhek, a nappali lepkék, a zengőlégyfélék és az éjszakai lepkék, előfordulásában és sokféleségében nagyarányú csökkenés következett be Európában és ez a tendencia Magyarországon is megfigyelhető.

Az Európai Unióban a beporzóktól függő növényekkel művelt földterület 50 százalékán hiányos a beporzás – írták.

A szemléletformálás a legkisebbeknél kezdődik

A közlemény szerint a negatív tendenciák megfordításának része kell, hogy legyen a szemléletformálás, a biológiai sokféleséggel kapcsolatos ismeretek átadása. Ez megalapozhatja a rendszerszintű változásokat. Ennek eléréséhez kiemelten fontos a legfiatalabbak környezeti nevelése is, amiben ennek a több mint 50 rovarhotelnek az elkészítése egy fontos lépés a térségben – méltatta a projektet a Balczó Bertalan.

Hozzátette, a kormányzat elsősorban a földhasználat szabályozásán, a támogatási rendszereken keresztül tudja elősegíteni ezeknek a fajoknak a fennmaradását. Ezt olyan eszközökkel tennék, mint a mezőgazdasági területek természetkímélő módon történő művelése, a mezsgyék, szegélyélőhelyek megőrzése.

Szintén kiemelkedő feladat a beporzók szempontjából fontos zöldinfrastruktúra-elemek helyreállítása.

A helyettes államtitkár kiemelte, a kormány által 2023-ban elfogadott 2030-ig szóló biodiverzitásmegőrzési stratégiában külön figyelmet szentel a pollinátorok védelmének. A stratégia külön célkitűzése a beporzók helyzetének felmérése, az állománycsökkentés megállítása, a beporzás mint ökoszisztéma szolgáltatás fenntartása és helyreállítása. A komplex intézkedéscsomag ágazatokon átívelő együttműködést kíván – olvasható a közleményben.

Magyar Állatvédelem, fotók: Agrárminisztérium

KAPCSOLÓDÓ

Az illegális kereskedelem is felelős a fajok kipusztulásáért

Viki

Rovarhotellel várják a beporzókat a Sóstó Vadvédelmi Központnál!

Erik

A SopronFest fenntarthatóságból is példát mutat: rovarhotel és sünodu is lesz

Eszti_mav