Közel száz éve kihaltnak hitt lepkét találtak a kutatók! A különleges és ritka apró szárnyassal mindössze négy alkalmommal találkoztak az elmúlt évszázadban, ezért attól tartottak, hogy teljesen kihalt.
Évtizedek óta nem látott, kihaltnak vélt lepkefajt találtak kutatók Bosznia-Hercegovina hegyvidékén – közölte a karlsruhei Természettudományi Múzeum.
A lepkefaj a fák vonala fölött él, és csak az első hó lehullása és olvadása után jelenik meg. A hímek szárnya feltűnő sárga és rózsaszín, míg a röpképtelen nőstényeknek szinte nincs is szárnya.
A múzeum lepkeszakértője, Robert Trusch és kutatócsoportja október végén dolgozott Boszniában. A kutatók már megérkezésük éjszakáján nőstény és hím példányokat is találtak a Vlasic-hegységben – írta a 24.hu.
A nőstény példányok nem tudnak repülni, ami a kutatók szerint segíthet nekik a Bosznia-Hercegovina és Montenegró hegyei között tomboló őszi szelek túlélésében.
A kutatók arról is beszámoltak, hogy a legtöbb más lepkefajtával ellentétben ez a faj nem vonzódik különösebben a mesterséges fényhez.
Szegeden újra megnyitott a Tudományegyetem arborétumának lepkekertje
Ritka és egzotikus lepkékből hazánkban sinkcs hiány, hiszen nemrégiben újra megnyitotta kapuit a Szegedi Tudományegyetem arborétumának lepkekertje, ahol az állatvilág repülő virágai, trópusi pillangók figyelhetőek meg karnyújtásnyi távolságból – tájékoztatta májusban Németh Anikó igazgató az MTI-t.
A szakember akkor elmondta, Costa Ricából érkeztek a bábok. A megszokottnál hidegebb idő miatt az első napokban a repülő lepkék száma még nem érte a teljes létszámot, a látogatóknak azonban lehetőségük nyílt arra, hogy közelről megfigyeljék a bábokból való kibújás folyamatát.
A kert trópusi páfrány- és orchideagyűjteménye is megnyitotta kapuit a látogatók előtt. A vendégek szeptember végéig gyönyörködhettek a különleges növényekben és a szomszédos sátorban a pillangókban. A trópusi lepkékből egész tavasszal és nyáron folyamatos az utánpótlás, havonta több száz bábot küldenek Szegedre Közép-Amerikából.
A füvészkert munkatársai a trópusi esőerdőt idéző környezetet varázsoltak az egyik fóliasátor alá: hogy ideálisak legyenek a körülmények a lepkék számára, a helyiségben magas – 70 százalékos – a páratartalom és 30-35 fok közötti a hőmérséklet.
A vendégeknek nem mindennapi élményt jelent a Dél-Amerika trópusain honos pillangók megfigyelése, fotózása. A sétautat bejárva csúcsidőben csaknem húsz lepkefaj, 250-300 színpompás, trópusi képviselőjével találkozhatnak az érdeklődők. Nagy részük különösen napsütéses időben aktív, ilyenkor a növények között cikáznak, borongósabb időben pedig összecsukott szárnyakkal megpihennek a növények levelein, ágain.
A helyszínen a füvészkert munkatársai rövid szakvezetést biztosítanak, és információs táblák is segítik a különleges rovarok megismerését.
(Forrás: MTI, Fotó: Szegedi Fűvészkert)
Magyar Állatvédelem