Image default

Különleges, kubai orrszarvúleguán érkezett a Fővárosi Állatkertbe!

Különleges, kubai orrszarvúleguán érkezett a Fővárosi Állatkertbe! Mivel a kubai sziklaleguán természetes élőhelyén ritkulóban van, a Természetvédelmi Világszervezet (IUCN) sebezhetőnek minősítette a faj helyzetét.

A közelmúltban költözött a Mérgesház földszintjére egy kubai orrszarvúleguán. Férőhelyén több napozóhelyet is kialakítottak neki, amelyeket nagy örömmel használ. Ez a hüllőfaj a természetben sajnos már ritkulóban van – írja a Fővárosi Állat- és Növénykert.


A téli időszakban is érdemes a Fővárosi Állatkertbe látogatni. Először is, mert az év minden napján, így a téli hónapokban is nyitva tartanak, másodszor pedig azért, mert ilyenkor is bőven van látnivaló. Még attól sem kell megijedni, ha estleg az időjárás nem a legkedvezőbb, hiszen sok beltéri, fedett, fűtött bemutatóhelyük van – írják.

Ezek egyike 2009-ben megnyílt Mérgesház, amely természetesen az itt bemutatott mérgeskígyókról és más mérges élőlényekről kapta a nevét. Ám nemcsak méreggel rendelkező állatok láthatók itt, hanem olyanok is, amelyeknek egyáltalán nincs mérgük. Többek között aldabrai óriásteknősöket, tigrispitonok és cebui disznók is laknak itt, az egyik belső férőhelyre pedig nemrégiben egy kubai sziklaleguán költözött.

A kubai orrszarvúleguán

Kubai orrszarvúleguán néven is ismert állatfaj – amint arra a neve is utal – Kuba szigetén, illetve a környező kisebb szigeteken őshonos. Megtalálható például a Kajmán-szigeteken is, az ember által betelepített fajként pedig Puerto Ricóban is előfordul. Elsősorban növényekkel táplálkozik, de néha azért állati eredetű táplálék is szerepel az étlapján. A dögevés sem idegen tőle, sőt már kannibalizmust is megfigyeltek ennél az állatfajnál, bár ilyesmire alighanem csak rendkívüli körülmények között kerül sor.

Érdekesség, hogy a kubai orrszarvúleguánok vastagbelében jelentős mennyiségű fonálféreg tanyázik, ez azonban mégsem nevezhető kóros állapotnak, mert a szóban forgó fonálférgek úgy tűnik, nem élősködők, hanem a gazdaszervezet számára is előnyös szimbiózisban élnek, ugyanis segítenek a növényi táplálék cellulóztartalmának megemésztésében. A kérődzők ugyanezt a bendőjükben található mikróbák segítségével végzik.

Mivel a kubai sziklaleguán természetes élőhelyén ritkulóban van, a Természetvédelmi Világszervezet (IUCN) sebezhetőnek minősítette a faj helyzetét.

A Mérgesházban a földszinten alakítottak ki egy tágas férőhelyet az egyik kubai orrszarvúleguánknak, méghozzá úgy, hogy több infralámpás napozóhely közül is választhat. Általában a kisebbik betekintőablaknál lévő, illetve a mászófa fölé függesztett lámpa alatt szeret sütkérezni – írták.

(Forrás: Fővárosi Állat és Növénykert)

Magyar Állaztvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Szeretettel gondoskodnak róla, és még úszni is tanítják a Fővárosi Állatkertben a néhány napja mentett kis vöcsök fiókát!

Erik

Ada lett a neve a húsvétkor világra jött tündéri bocinak!

Erik

Új otthont kaptak a fővárosi prérikutyák

Erik