Image default

Különleges ritkaság, egy kalandrapacsirta bukkant fel a Dél-Alföldön

Különleges ritkaság, egy kalandrapacsirta bukkant fel a Dél-Alföldön – osztotta meg a Körös-Maros Nemzeti Park honlapján. 

Egy Magyarországon rendkívül ritkán előforduló, érdekes nevű madárfajt, kalandrapacsirtát figyeltek meg néhány nappal ezelőtt a Körös-Maros Nemzeti Parkban.

„A különleges madár Hódmezővásárhely határában, a Csomorkányi-legelőn bukkant fel.”

 

A feljegyzések szerint hazánkban 1947-ben láttak először kalandrapacsirtát. Az azóta eltelt több mint hét évtized során a mostanival együtt csupán tízszer sikerült megfigyelni egy-egy példányt. A tíz alkalomból négyszer a Körös-Maros Nemzeti Park területén bukkantak fel a madarak: 1999-ben Kardoskúton, a Fehér-tó melletti gyepen, 2006-ban a Királyhegyesi-pusztán, 2014-ben Makó mellett, a Montág-pusztán, most pedig a Csomorkányi-legelőn.

A kalandrapacsirták tőlünk jóval keletebbre, Románia délkeleti részén (Román-Alföld), Törökországban, Kazahsztánban és Oroszország ázsiai részein költenek. A mezei pacsirtáknál testesebbek, aránylag vastag a csőrük és nyakuk alsó részén egy jellegzetes, fekete mintázat található. Őszi vonulásuk szeptemberben kezdődik, ez a hazánkba tévedt példány is valószínűleg az első vonulók egyike lehetett.

A megfigyelt madár a marhák által legeltetett gyep melletti földúton mozgott, időnként fel-felugrándozott. Később beszállt a magasabb fűbe, majd onnan is kisétált, végül beszállt a szarvasmarhák közé.

Nemrég különleges, hibrid fajú fecske bukkant fel a Bükkben

Nemrég számoltunk be róla, hogy a molnár és a partifecske jegyeit is magán hordozza az a hibrid madár, akire Nagylócon bukkantak legyengült állapotban. Az állat szerencsére már jól van, köszönhetően a Bükki Nemzeti Park munkatársainak, akik szárnyuk alá vették.

Hatalmas szerencséje volt a madárnak

Bükki Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi őre, Papp Ferenc egy egészen különleges madárra lett figyelmes szeptember első napjaiban. Egy olyan fecskét sikerült megörökítenie, amely valószínűleg egy hibrid állat.

A SZAKÉRTŐ FELTÉTELEZÉSE SZERINT A MOLNÁR ÉS A PARTIFECSKE KEVERÉKE, UGYANIS MINDKÉT FAJ BÉLYEGEIT MAGÁN HORDOZZA.

Az egészen különleges madarat azért lehetett megfogni, mert bajba került és legyengült. Egy madárbarát találta szeptember elején Nagylócon, a háza előtt. A kis fecske a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságának Nógrádi Tájegységének szakembereihez kertült, aki

NAPOK ÓTA A GONDJÁT VISELIK.

Mivel a madár sikereresen felépült és jó egészségnek örvend, a hétvégén feltehetően szabadon is engedik.

A hibrid fecskékről

A Lelépő által megkérdezett madárszakértő szerint ritka, de előfordul, hogy két különböző madárfaj szaporodásából hibrid példányok szülessenek meg. A hibridizáció függ a két faj közötti genetikai hasonlóságtól, a közös élőhelytől, a nagyon hasonló, vagy szinte azonos életmódjuktól. A molnár és a füstifecske esetében is pontosan ez történt.

A hibrid madarak azonban gyengébbek, betegesebbek lehetnek, túlélésük gyakran kifejezetten nehéz, szaporodásuk pedig még ritkább.

Nem ez az első különleges madár, ami idén felbukkant a Bükkben. Nemrégiben beszámoltunk arról, hogy egy albínó fekete rigó került kamera elé. Annak ellenére, hogy a hófehér madár látványa szokatlan, a nemzeti parkhoz minden évben kerül bejelentés vagy megfigyelés egy-egy festékhiányos példányról. A gyönyörű madárról ebben a cikkünkben lehet képeket nézni és még több érdekességet megtudni.

(Forrás: KMNPI, Fotó: ebird.org/Kaczkó Ádám)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

A tél közeledtével egyre több karvaly vadászik a falvakban, városokban

Erik

Beköszöntött a szerelem a körösvölgyi őzekhez is

Viki

Nemcsak a Hortobágyon, a Körösöknél is gyűlnek a darvak

Erik