Nagyszerű videó készült a Tisza-tavi küszvágó csér számára telepített mesterséges költőszigeten, ahol igazán zajlik az élet.
Fontos szerepet tölt be a költősziget
Eddig tizennyolc küszvágó csér fészeknek és az ezekből kelt fiókáknak ad otthont a csérsziget Szolnok közelében – erről adott hírt közösségi oldalán a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatósága. A Madárfigyelő Szolnok Természetvédelmi Egyesület és a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság által közösen fenntartott mesterséges költőszigeten zajlik az élet, amelyet a Hajdú Tamás által készített videó is bizonyít.
Ahogyan azt a Magyar Állatvédelem korábban már megírta, sikeres küszvágó csér élőhelyfejlesztés valósult meg a Tisza-tavon. A folyamatosan változó vízszint, a hullámzás és a növekvő vízi turizmus is szempont a küszvágó csérek számára készített úszó fészkek kihelyezésénél. A Hortobágyi Nemzeti Park tájékoztatása szerint több év tapasztalata alapján jutottak el a Tisza-tavon az eddigi legpraktikusabb mesterséges fészekszigetekig.
Ezekkel jelentős mértékben segíthetik a faj szaporodását.
Hazánkban elsősorban a természetes és mesterséges tavak szigetein, valamint nagyobb folyóink zátonyain fészkel, gyakran dankasirályokkal közös telepeket alkotva. Röpte kecses, zsákmányát legtöbbször a víz felszínén szerzi meg, ilyenkor szitálás után látványos zuhanórepüléssel veti magát a vízre. Általában apró halakat és különböző vízi rovarokat fogyaszt, de ritkábban repülő rovarokat is elkap.
A küszvágó csérről
Hazánk egyetlen rendszeresen költő csérféléje a küszvágó csér. Hatalmas elterjedési területe kiterjed Eurázsia mérsékelt övi részére, Észak-Amerikára és Észak-Afrikára is. Összesen négy alfaja ismert.
Nevét fő táplálékáról, egy apró, gyakori halunkról, a szélhajtó küszről kapta.
Gerle nagyságú madár, de annál sokkal karcsúbb, szürkés alapszínű a teste. Lapos feje fekete, csőre hosszú, piros, fekete véggel. Hosszú farka fecskeszerűen villás.
A küszvágó csérek fészekalja általában 2-4 tojásból áll, melyekből 22-26 nap múlva kelnek ki a fiókák. Mindkét szülő kotlik, a fiókák 28 napos korukra válnak röpképesekké. Magyarországon fokozottan védett faj, természetvédelmi értéke 100.000 forint.
Magyar Állatvédelem