Image default

Kutyájával eltemetett viking asszonyra bukkantak Norvégiában

Megindító felfedezésre bukkantak Norvégia északi részén: egy viking nő és szeretett kutyája maradványaira bukkantak egy ritka, hajós temetkezés során.

Különleges lelet Senja szigetén

Egy északi szigeten, Senján, egy fémdetektoros felfedezők csapata először díszes fibulákat és néhány bordacsontot talált, alig 20 centiméterrel a földfelszín alatt. Ez vezetett ahhoz az ásatáshoz, amelyet a Norvég Sarkvidéki Egyetem Régészeti Múzeuma végzett el 2025 júniusában.

A földből egy 5,4 méter hosszú viking hajó került elő, benne pedig egy asszony földi maradványai – és lábánál egy kis testű kutya csontjai – számol be  az IFL Science.

Egy különleges kapcsolat emléke

„A kutyát szemmel láthatóan nagy gondossággal helyezték el az asszony lábához” – mondta Anja Roth Niemi régész a Science Norway-nek. Bár nem példátlan, igen ritka, hogy a viking sírokban háziállat is szerepeljen.

„Már akkoriban is létezett mély kötelék ember és állat között. Vannak feljegyzések arról, hogy egyesek mindent megtettek, ha kutyájuk megbetegedett” – tette hozzá a kutató.

Gazdag mellékletek a sírban

A nő nemcsak hű társa, hanem gazdag sírmellékletei révén is kiemelkedő társadalmi státuszra utal. A sírban bronzból készült, ezüstfonallal díszített fibulák, borostyánból és csontból készült gyöngyök, gyűrű alakú medál, és egy bálnacsontból faragott szövőkard is előkerült.

A sírt 900 és 950 közöttire datálták, és a kutatók úgy vélik, csak a helyi elit részesült ilyen temetésben. „A nő, akit itt temettek el, valószínűleg nagy befolyással bírt – talán nemcsak helyben, hanem az egész régióban” – fogalmazott Niemi.

Meglepően jó állapotban

A hideg, északi éghajlat kedvez a csontok megőrzésének. Håkon Reiersen, a Stavangeri Egyetem régésze szerint ritka, hogy a csontváz ennyire jó állapotban marad meg. Még a nő ruhájának textilmaradványait is sikerült megtalálni.

Persze nem minden részlet őrződött meg ilyen jól: az apróbb csontok, mint például az ujjak és lábujjak, csupán elszíneződésként jelentkeztek a homokban.

Még sok minden kiderülhet

A jövőbeni vizsgálatok segíthetnek pontosabban meghatározni az elhunyt nő életkorát, testmagasságát, étrendjét és egészségi állapotát. A kutatók azt is remélik, hogy fény derülhet arra, milyen munkát végzett életében, élt-e más helyeken gyermekként vagy felnőttként, és szenvedett-e alultápláltságtól.

Lehet, hogy nem ez az egyetlen sír

A régészek néhány méterrel arrébb egy újabb díszes fibulát is találtak – így az is elképzelhető, hogy egy egész viking temetkezési hely található Senján. A kutatók folytatják a terület feltárását.

IFL Science – Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Újabb siker az állatvédelemben: elkészült Magyarország régóta várt „kóbor állat rendelete”

magyarallatvedo

Kitűnő üzlet a kutya- és macskaklónozás Amerikában

magyarallatvedo

Vörös kód a hideg miatt – Ne feledkezzünk meg az állatokról sem!

magyarallatvedo