Az Orpheus állatvédő szervezet szerint a kutyaruha és a kutyacipő nem feltétlenül csak nagyvárosi hóbort és nem csak a divatozásról szól, hanem konkrét előnyökkel is jár a kutyusok számára.
Mire jó a kutyacipő?
A kutyacipő vízálló anyagból készülhet, kényelmes és hasznos viselet lehet a téli időszakban. Előnye, hogy megvédi a kutyus lábát a káros maróanyagtól, ha olyan helyen lakunk, ahol rendszeresen sózzák a járdát a jegesedés ellen.
Egy só marta tappancsra a kutya nehezen tud ráállni, ráadásul a sebek könnyen el is fertőződhetnek. A gyógyulás hetekig is eltarthat” – magyarázzák az állatvédők.
Hideg ellen kutyaruha?
A tömbházakban tartott kutyákra a hideg téli napokon a gazdik gyakran ruhákat, cipőket adnak.
„Ez amolyan divathóbortnak tűnhet, az öltöztetésnek azonban fontos szerepe is lehet” – magyarázzák, hozzátéve: a lakásokban tartott kutyákat még télen is meg szokták fürdetni. Az állatvédők szerint ilyenkor a kutyák szőrét védő faggyú – zsírréteg a kenceficéktől lemosódik.
A fűtött lakásokban élő állatok szőre nem véd meg a zord tél viszontagságaitól, ezért, ha hosszabb ideig kint tartjuk őket, meg is betegedhetnek.
„Ha kreatívak vagyunk, otthon elkészíthetjük a kutyánkra szabott kutyaruhát. Állatos boltokban ezekért a darabokért több tízezer forintot is kifizettetnek velünk” – teszik hozzá.
Az Opheus kiemeli: a kutyaruha készítése kapcsán figyelni kell néhány dologra
1. Az állatot a rárakott ruha a mozgásban ne zavarja. A kutyaruha a kis kedvencet ne szorítsa, ne legyen rá nagy sem.
2. Fontos, hogy az állat a ruhájában is el tudja végezni a dolgát.
3. A kutyaruhában sétáltatott állatok játék közben könnyen egymásról leszaggathatják a ruháikat, hiszen ők vadabbul játszanak.
4. A kutyaruhát is rendszeresen mosni kell, hiszen az utcán sok baktériumot – vírust is összeszedhet. Nem árt tehát, ha két – három váltást készítünk vagy szerzünk be kutyánként a kutyaruhából.
Magyar Állatvédelem