Image default

Lábfehérítő port és hajlakkot is kaphatnak a tappancsukra a kutyák a szépségversenyen

Connie, az Európa-bajnok schnauzer történetéből kiderül: kutyát versenyeztetni drága hobbi, de van, amiért az ebnek és a gazdinak is megéri. – írja a szeretlekmagyarorszag.huÓriási közönséget vonzott az idén Budapesten tartott FCI European Dog Show nemzetközi kutyakiállítás (EDS), ahol szép számmal jelentek meg magyar és külföldi indulók is. De milyen ebek számítanak esélyesnek egy ilyen versenyen? Hogy zajlik a felkészülés, és mennyit számítanak az itt elnyert díjak? Szabó Tímeával és Kiss Milánnal beszélgettünk, az ő kutyájuk, Connie ugyanis Európa legjobb junior só-bors közép schnauzereként végzett a versenyen.

Ugatástól volt hangos a Hungexpo december 28 és 31 közt, a 2021-es EDS-en ugyanis szinte minden elképzelhető kutyafajta képviseltette magát. Egy dolog azonban közös volt az indulókban: mindannyian tenyésztőtől származó, fajtatiszta ebek.

„Minden fajtának megvannak a maga meghatározott sztenderdjei. Centire pontosan le van írva például, milyen az adott fajta ideális külleme és a jelleme, így például a közép schnazuereké is” – mondja Milán, aki barátnőjével, Timivel együtt a törpe schnauzer Saci, és a friss Európa-bajnok Connie büszke gazdája.

Az elvárt sztenderdek persze hosszú évtizedeken át, az adott fajtával párhuzamosan alakultak ki. Léteznek egyfelől történelmi kutyafajták, amelyek egy bizonyos tájegységhez köthetők. Másfelől vannak mesterséges fajták, amiket egy tenyésztési cél érdekében hoztak létre, így például a német juhászt vagy a dobermannt is. A sztenderdeket a Fédération Cynologique Internationale (FCI) tartja számon, amely jelenleg 360 különböző fajtát ismer el.

“Tenyésztőtől vásárolni nem olcsó mulatság: egy fajtatiszta közép schnauzer ára 1000 eurótól kezdődik a tenyésztőtől, és az adott kutya felmenőitől függően. Ezért cserébe viszont biztosak lehetünk benne, hogy a kutyánk külsőre és viselkedésre is az adott fajta jellegzetességeit hordozza majd. Hasonlóan fontos szempont az egészség is: a kutyáknak nincs TB-je, egy csípő diszplázia-műtétből való felépülés pedig akár egymillió forintba is kerülhet. Ha azonban egy kutya szüleit már leszűrték diszpláziára, minimális az esélye, hogy kialakuljon nála a betegség. Elméletben menhelyről is örökbefogadhatjuk a világ legjobb fej, legegészségesebb kutyáját, de sajnos ebben sokszor rejlik kockázat. Előfordul, hogy az adott állattal rosszul bántak, mielőtt hozzánk került, ez pedig komoly viselkedési problémákhoz vezethet” – fűzi hozzá Milán.

A versenyeken tehát csak a megfelelő felmenővel ellátott ebek vonulhatnak fel a bírók előtt. De mi minden szükséges még ahhoz, hogy elkápráztassák őket?

Akár fogszabályzót is kaphatnak

A felkészülésben három fő szempont van. Ezek közül első a kutya anatómiája, ami természetesen adott.

“Nem baj, ha egy centivel magasabb a kelleténél, ha egyébként szuperjó arányai vannak. Ezért elsősorban a tenyésztő „felel”, aki a saját kenneljében azon dolgozik, hogy a sztenderdnek minél inkább megfelelő kutyák szülessenek. Connie egy Alarm Beskyd nevű cseh, míg Sacika egy Sempiternal Fame nevű magyar kennelből származik. Az idei budapesti EDS-en kiváló minőségű kutyák vettek részt, kiváló kennelekből” – mondja Timi.

Sok múlik azon is, hogy a meglévő adottságokat milyen köntösbe öltöztetik. Akárcsak egy topmodell esetében, a lényeg az előnyös vonások kiemelése, az előnytelenek elrejtése. Az úgynevezett „grooming” része a kozmetika, a szőr nyírása és fésülése, de létezik kutyasampon, kondicionáló, lábszőrfehérítő por és fogszabályzó is a foghibás kutyáknak. A kutyák kozmetikája legalább annyira összetett, mint egy emberi szépségverseny esetében, és itt is megtalálható számos praktika, amit egy-egy kutyakozmetikus, groomer ismer.

Végezetül figyelik az is, hogy az állat az elvárásoknak megfelelően mozogjon a ringben. Ezzel az úgynevezett felvezetők, másnéven handlerek foglalkoznak, akik természetesen külön munkadíjat számolnak fel, ha nem a kutya gazdája látja el a felvezetői feladatokat.

„Nem mindegy, hogy áll a kutya feje, farka. Olyan ez, mint amikor egy szépségkirálynő beáll pózolni. A handler feladata jól prezentálni a versenyzőjét, amire vannak különböző trükkök. A mi handlerünk (Póth Vivien, a fenti képen) például egy 10×10-es anyagdarabra tette Connie hátsó lábait. Így a kutya érezte, hogy más textúrán áll, a lábai fixálva maradtak és nem csúsztak meg. Előfordul az is, hogy hajlakkal fújják be a tappancsukat, nehogy elessenek a csúszós padlón” – mondja Timi.

Természetesen arra is figyelmet fordítanak, hogy a kutya milyen kedvvel lép a ringbe, és viselkedésében mennyire képviseli a fajta jellemzőit. A kiképzésben és a felkészítésben is egyre nagyobb szerepet kap a pozitív megerősítés, aminek eredményeként jó esetben vidáman, magabiztosan vonul fel a kutya a bíró előtt. Ebben a néhány percben összegződik a sok hónapos előkészítés eredménye.

Már a babakutyák is ott totyognak a ringben

A bíró civilben lehet tenyésztő, egyetemi tanár vagy állatorvos is, a lényeg, hogy vizsgát kell tennie a szerepkör ellátásához. A mostani Európa-bajnokságon még a közép schnauzer fajtán belül is külön bíró jutott a só-bors színváltozatára – ez a kutyák szürke-fehér bundájára utal.

„A sztenderdek adottak, azonban nehéz dolguk van a bíróknak. Ők döntik el, hogy a sok szép, előírásnak megfelelő állat közül melyik az adott versenyen a legszebb” – magyarázza Milán.

Az életkort illetően nincs diszkrimináció, az ebek képviseltethetik magukat a baba, kölyök, junior, felnőtt vagy épp veterán korosztályban is. Már a háromhónapos kiskutyák is részt vehetnek, sőt, tanácsos is részt venniük a versenyeken. Igaz, őket még nem díjazzák, csak minősítik.

A kiskutyákat is gyakran elhozzák, hogy szokják ezt a közeget. Nagyon fontos a szocializáció: egy kutyust rengeteg inger ér egy ilyen csarnokban, ahol egyszerre minden kutya ugat. A babák persze még össze-vissza császkálnak, nem tudnak rendesen felvonulni a zsűri előtt, de éppen ettől zseniálisak és aranyosak” – teszi hozzá Timi.

Mint az eddigiekből is kitűnhet, a versenyeztetés igen költséges hobbi. Az egyes versenyeken nevezési díjat számolnak fel, ami – versenynaponként – 10-20 ezer forint közé eshet, és egy háromnapos rendezvény esetében már komoly megterhelést jelenthet a gazdi pénztárcájának. Ehhez társul az útiköltség, a szállás, ha szükséges, és természetesen a kozmetika, illetve a handler munkája is.

A versenyeztetés azonban igen megtérülő lehet, hiszen a bajnok kutyák leszármazottai jóval magasabb áron kelnek el: minél magasabb a helyezés, és minél rangosabb díjjal rendelkeznek a szülők, annál borsosabb lehet a jövendőbeli kölykök ára.

A nemzetközileg elismert cseh tenyésztőtől származó Connie (teljes nevén Confeti Alarm Beskyd) például világbajnokokat tudhat a felmenői közt, de még a testvérei is számos szép eredményt zsebeltek be az elmúlt évben. Saci (teljes nevén Pepper Sempiternal Fame), aki lelki segítőként minden versenyre elkíséri a legjobb barátnőjét, szintén bajnok felmenőktől származik.

„Vannak magyar és nemzetközi versenyek, Európa- és világbajnokság is. A közép schnauzer nem túl elterjedt fajta, és a pandémia miatt alacsonyabb volt a mostani résztvevők száma. Connie győzelme ezzel együtt is nagy szó, „emberre lefordítva” olyan, mintha például úszó EB-t nyert volna. Efölött már tulajdonképpen csak a világbajnokság van” – zárja Milán.

KAPCSOLÓDÓ

Újabb kutyamentő akcióban vett részt a Magyar Közút – videó

Viki

Vádat emelhetnek a bogyiszlói orvhalászok ellen

Marci

Hirtelen fékezéssel mentette meg a macska életét a sofőr

Marci