Orbán Viktor aláírásával is elláta a határozatot, amelynek értelmében létrejöhet a Nemzeti Állatvédelmi Tanács. Ezzel egyidejűleg az Országos Állatvédelmi és Állatjóléti Tanács tagjainak megszűnik a megbízatásuk.
A szöveg alapján az új grémium javaslattevő, véleményező testület lesz, amely a többi között:
- megtárgyalja az állatvédelmet, állatjólétet érintő időszerű kérdéseket;
- véleményt nyilvánít az állatvédelmi, állatjóléti jogszabályok tervezetéről, az állatvédelemmel, állatjóléttel kapcsolatos kormányzati stratégiáról;
- felméréseket, vizsgálatokat kezdeményez az állatvédelmi, állatjóléti jogszabályok gyakorlati megvalósulásáról;
- jogszabályalkotást vagy -módosítást kezdeményez;
- javaslatokat tesz az állatvédelmi, állatjóléti oktatás és képzés folytatására;
- nemzetközi kapcsolatokat épít más országok hasonló testületeivel.
A tanácsot az elnök és a társelnök vezeti, lesz egy titkára, ezen felül 11 tagja. Az elnököt az élelmiszerlánc-felügyeletért felelős miniszter kéri fel, társelnöknek pedig a Nemzeti Állatvédelmi Program megújításáért és végrehajtásáért felelős miniszteri biztost nevezik ki – olvasható az Indexen. A tizenegy tag kijelölését többek között az igazságügyért felelős miniszter, az országos rendőrfőkapitány, a NAV, az Állatorvostudományi Egyetem, az MTA, a NÉBIH, a Vadász- és Állatorvosi Kamara végzi. A tanács évente két alkalommal ülésezik, a Magyar Közlönyben megjelent határozat alapján zárt ajtók mögött. Az alakuló ülést április 15-ig megtartják. Múlt vasárnapig több, mint 200 ezren töltötték ki az állatvédelemről szóló, február 7-én indult online kérdőívet. Az online konzultáció kiemelt helyet kapott a kormányzati kommunikációban: Orbán Viktor a Facebook-oldalán posztolt arról, hogy ő már válaszolt a kérdőív 13 pontjára.
Forrás: Index; Fotó: MTI/Kovács Attila