Az erdőirtás, az invazív fajok és az éghajlatváltozás több mint ezernégyszáz madárfaj eltűnéséhez járult hozzá. Ezért pedig az emberiség is felelős – derült ki egy friss tanulmányból.
Az Egyesült Királyság Ökológiai és Hidrológiai Központja (UKCEH) szerint minden kilencedik madárfaj elveszett a modernkori történelem során. Ezért pedig az olyan emberi tevékenységek a felelősek, mint az erdőírtás, a túlvadászat és az invazív fajok betelepítése.
Ezt tette az emberiség
„Az emberek gyorsan elpusztították a madárpopulációkat az élőhelyek elvesztésével, a túlzott kizsákmányolással, valamint a patkányok, sertések és kutyák betelepítésével. Ezek ugyanis megtámadták a madarak fészkeit, és versenyeztek velük az élelemért” – mondja a tanulmány vezető szerzője, Dr. Rob Cooke, az UKCEH ökológiai modellezője.
Az éghajlatváltozás, az intenzív mezőgazdaság és a környezetszennyezés tovább fokozta ezt az elmúlt évszázad során.
Dr. Søren Faurby, a tanulmány társszerzője, a Göteborgi Egyetem munkatársa szerint a világ nemcsak sok lenyűgöző madarat veszített el, hanem
megszűnt változatos ökológiai szerepük is.
Ezek olyan egyszerű dolgokban valósultak meg, mint a magok szétszóródása vagy a beporzás. Meglátása szerint ezek a káros hatások lépcsőzetesek, így madarak kihalása mellett sok olyan növényt és állatot veszítünk el, amelyek túlélése ezektől a fajoktól függött.
Mely madarak haltak ki?
A kihalt madárfajok közé tartozik az ikonikus mauritiusi Dodo és az Atlanti-óceán északi részén egykor élő Nagy Auk.
Még több madárfaj halhat ki a jövőben
A Nature Communications című folyóiratban megjelent tanulmány szerint hatszáznegyven ismert madárfaj pusztult ki a késő pleisztocén kor óta, ezek kilencven százaléka emberek lakta szigeteken élt. A becslések szerint ennek számát további hétszázkilencven ismeretlen faj növelheti, amelyek közül csupán ötven halt volna ki természetes módon.
Mára mindössze tizenegyezer madárfaj maradt fenn, amelyek közül további hétszáz kihalhat a következő néhány száz évben.
Magyar Állatvédelem, forrás: Euronews