Madárinfluenza-fertőzés miatt több ezer baromfit kell elpusztítani egy Bordány külterületén található tanyán.
A hatóságok által előírt szigorú protokoll szerint végrehajtott intézkedés célja a járvány megfékezése és a további fertőzések megelőzése. Az állatok kíméletes leölését szárazjég segítségével végzik, a műveletet zárt konténerekben, kontrollált körülmények között hajtják végre – írja a Delmagyar cikkét idézve a Világgazdaság.
A módszer lényege, hogy a konténerekbe helyezett szárazjég szén-dioxidot szabadít fel, mely fokozatosan kiszorítja az oxigént. Ez gyors eszméletvesztést, majd halált idéz elő az állatoknál, miközben a lehető legkevesebb stresszt és szenvedést okozza. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal részletes szakmai útmutatót tett közzé az állatok kíméletes leöléséről, melyben külön figyelmet kap az állatjóléti szempontok érvényesítése.
Mint írták, a bordányi tanya gazdája elmondta, hogy
a szárnyasokat konténerekben helyezik el, alulra szárazjeget szórnak, majd a gáz hatására pusztulnak el.
A folyamat több szakaszban történik: minden egyes adag után várni kell, míg a szén-dioxid kifejti hatását, csak ezt követően kerülhetnek újabb állatok a konténerbe. A fertőzés súlyos gazdasági és érzelmi veszteséget okoz a családnak. A hatóságok három kilométeres védőkörzetet és kiterjesztett megfigyelési zónát is kijelöltek, hogy megakadályozzák a madárinfluenza további terjedését.
A járványügyi védekezés hatékonyságát növelheti a baromfiállomány számbavétele. A betegség miatt elrendelt járványügyi korlátozás alatt álló területeken a jogszabályok alapján szükséges a baromfiállományok haladéktalan összeírása. A nem kereskedelmi – háztáji – állományok nem minden esetben szerepelnek az élelmiszerlánc-felügyeleti szervek nyilvántartásaiban, ugyanakkor a hatékony járványkezeléshez ezek adataira is szükség van – tették hozzá.
(Forrás: Világgazdaság/ Fotó: MH-archív/Sárközy György – illusztráció)