Már tojásokon ülnek a túzokok!
Magyarország legnépesebb túzokállománya a Körös-Maros Nemzeti Parkhoz tartozó Dévaványai-Ecsegi pusztákon él. A március végén elkezdődött túzokdürgés és a nászidőszak mostanra befejeződött, a tojók már a fészkeken ülnek – számolt be az örömteli hírről a Körös-Maros Nemzeti Park.
Mint kiemelték, a túzokok rendszerint azokat a fészkelőhelyeket keresik fel, ahol a korábbi években is sikeresen költöttek. Ez az időszak különleges odafigyelést igényel nemcsak a nemzeti park munkatársaitól, hanem a környéken gazdálkodó termelőktől, a mezőgazdasági munkagépekkel dolgozóktól is. A cél a túzokfészkek megóvása, s ezáltal a költés sikerességének elősegítése.
5 fészeknél kellett beavatkozni eddig
Idén eddig öt fészeknél kellett védelmi tevékenységet végezniünk a nemzeti park munkatársainak. Ezek közül négy fészek őszi búzatáblában, egy pedig napraforgótáblában volt. A gazdálkodók a közelmúltban vegyszerezték az őszi búzát, s a munkagép zaja megzavarta a tojásokon ülő túzokokat, amelyek gyorsan felrepültek. A négy fészek közül háromból mentették a tojásokat, mert ott még további, zajjal járó, gépi munkálatokat végeznek majd a gazdálkodók, így a költés zavartalansága nem biztosított. Egy fészekbe visszatért a tojó, s mivel azon a területen egyelőre nem lesznek további vegyszerezések, így ott ilyen jellegű zavarástól biztonságban van a költés. A napraforgó-vetés során megzavart tojó szintén visszatért a fészkére.
A vegyszerezés és a munkagépek zaja egyaránt veszélyezteti a túzokok biztonságos költését. Éppen ezért, ahogyan eddig, úgy a jövőben is számítanak a traktorosok, gépkezelők segítségére a túzokvédelemben. Anyagilag is honorálják, ha elvégzik a következő három lépést: értesítik a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóságot, ha túzoktojást találnak, megfelelően megjelölik a fészek helyét (védőzónát alakítanak ki), azután elhagyják a területet és másik táblára mennek át dolgozni.
Május első felében már minden bizonnyal találkozhatunk majd frissen kelt túzokfiókákkal. Az elmúlt évtizedek tapasztalatai azt mutatják, hogy a túzokos területen a gazdák és a gépkezelők is szívügyüknek tekintik e büszke madarak védelmét, vigyáznak rájuk – tette hozzá a park.
(Forrás: KMNP, A fotó illusztráció, készítette Szél Antal István)