Szép számmal érkeztek a természetvédelem, valamint a hüllők iránt érdeklődő korábbi és leendő önkéntesek a második Rákosi vipera monitorozó képzésre. A háromnapos esemény (2023. április 7-9.) keretében a résztvevők megismerkedhettek a rákosi vipera védelmi programmal, a fokozottan védett kígyó életmódjával és élőhelyével, valamint az állományok nyomonkövetésének elméleti és gyakorlati aspektusaival.
Schneider Viktor beszámolója szerint mivel a rákosi vipera rendkívül jól rejtőzködik, és nagyon nehezen észlelhető, ezért az állományváltozások kimutatásához úgynevezett ismételt mintavételt végeznek, vagyis azonos területre többször visszatérve számolják az egyedeket, amelyhez önkéntes felmérők segítségére is szükségük van.
– A rákosi vipera hazai állományai jelenleg szigetszerű előfordulásúak. Míg az 1900-as évek végéig többnyire összefüggő állományait tartották számon, a Duna-Tisza közén illetve a Hanságban, jelenleg a faj alig egy tucat elszigetelt populációja ismert a Kiskunsági illetve a Fertő-Hansági Nemzeti Park területéről. (mme.hu)
Dr. Mizsei Edvárd bemutatta a résztvevőknek a módszerek elméleti hátterét, a monitoringban alkalmazott programokat és adatgyűjtő alkalmazásokat, és a rákosi viperáról való tudnivalókat.
Dr. Vadász Csaba, a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság őrszolgálati csoportvezetője a Felső-Kiskunság kiemelt jelentőségű természeti értékeit, valamint azok megőrzésének lehetőségeit mutatta be a résztvevőknek.
A szervezők bíznak benne, hogy a képzések eredményeként számos önkéntes csatlakozik a rákosi vipera védelmére irányuló tevékenységekhez, hozzájárulva a faj hosszú távú fennmaradásának megalapozásához.
A rákosi vipera 1974 óta védett, majd a nyolcvanas évek végétől fokozottan védett Magyarországon. Természetvédelmi értéke jelenleg 1 000 000 Ft.
Szöveg és fotók: Schneider Viktor bejegyzése nyomán