Image default

Megérkezett az első kis sólyom Kardoskútra

Megérkezett az első kis sólyom Kardoskútra

A Körös-Maros Nemzeti Park részterületein minden évben felbukkan néhány, telelésre érkező kis sólyom. A kardoskúti Fehér-tó térségében október 20-án figyelték meg az első példányt, amely azóta többször is szemük elé került – írta a Körös-Maros Nemzeti Park.

A kis sólyom a Magyarországon előforduló legkisebb testű sólyomféle, alig nagyobb egy feketerigónál.

Világállománya nem csökken ugyan, és nem is veszélyeztetett faj, mégis egyre kevesebb a hazánkban telelő példányok száma.

Ennek valószínű oka, hogy az enyhe telek miatt a kis sólymok fő táplálékául szolgáló énekesmadarak közül is egyre kevesebb telel nálunk.

Nagy elterjedésű faj, amely egész Eurázsia és Amerika legészakibb területein is költ a tundrákon, tengerpartokon, mocsaras élőhelyeken. Nálunk is a fátlan, nyílt területeket keresi, ezért leginkább az alföldi tájakon találkozhatunk vele a hideg évszakban. Az első példányok általában szeptemberben jelennek meg, bár az utóbbi években inkább később, októberben bukkannak fel. Állandó, de kisszámú telelőfaj – írja a Nemzeti Park.

A nemzeti park Kardoskúti Fehértó részterületén rendszerint csupán egyetlen példány tölti a telet. Az október 20-án felbukkant fiatal madár az első megfigyeléskor éppen egy pockot fogott, ugyanis az énekesmadarak mellett esetenként ezeket a rágcsálókat sem veti meg. A madarat azóta is rendszeresen látják a barackosi élőhelyen.

Mivel a kis sólyom elsősorban énekesmadarakkal táplálkozik, így nagyon gyorsnak is kell lennie, hogy el tudja kapni a rendkívül fürge pityereket, mezei pacsirtákat, sármányfajokat.

A korábbi gyűrűzési adatok alapján tudják, hogy Magyarországra leginkább az oroszországi és a finnországi költőállományból érkeznek telelő példányok. A faj érdekessége, hogy talajon költ. A hímek gyönyörű, ólomkék hátú, alulról vörhenyes mintázatúak. A tojók és a fiatalok színezete szerényebb, barnás mintázatú -írták.

(Forrás: Körös-Maros Nemzeti Park Fotó: Vasas András)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Már kikeltek a mezei pacsirták fiókái Kardoskúton!

Erik

Végre megérkeztek az első nagy őrgébicsek a Körösökhöz!

Erik

Nagy őrgébicsek telelenek a Körösöknél

Erik