Image default

Megérkeztek északról az első zsezsék erdeinkbe

Megérkeztek északról az első zsezsék erdeinkbe! Az apró pintyfélék érdekes “zse-zse” hangot hallatnak, innen kapták a nevüket is. 

Az északi országokban kemény mínuszokat mutatnak a hőmérők. Sok olyan téli madárfajt hozott hazánk területére, melyek a korábbi teleket nem töltötték nálunk. Közéjük tartozik a zsezse (Carduelis flammea) is. Elnevezését reptében hallatott „zse-zse” hangjáról kapta – írja a National Geographic.

Madarunk igazi „ideiglenes inváziós” faj, ami azt jelenti, hogy egyes években nagyobb számban érkezik Magyarországra. Ennek oka, a költőhelyén beköszöntő hideg miatt a táplálék hiánya, ilyenkor délebbre húzódnak.

A ZSEZSÉK EURÓPA ÉS ÁZSIA ÉSZAKI RÉSZÉN HONOSAK, VALAMINT SZIGETSZERŰEN KÖLTENEK BAJORORSZÁGBAN, CSEHORSZÁGBAN ÉS AZ ALPOKBAN IS.

Hazánkban szórványos téli vendég ez a kis termetű pintyféle. Egyes teleken csak kis egyedszámban vagy egyáltalán nem figyelhető meg, máskor viszont nagyobb inváziós csapatokban érkezik Közép-Európába. Vonuló madár. A nálunk telelő példányok észak, északkelet felől érkeznek – jellemzi a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület. 

Utóbbi helyen a lombhullató vörösfenyő állományokban fordulnak elő zsezsék, míg kontinensünk északi részén a tundrák költőmadara, ott a fűzbokrokat részesíti előnyben költőhelynek. Leggyakrabban nyíresekben, égeresekben, gazosokban találkozhatunk vele inváziója idején.

Testhossza 11–15 centiméter, szárnyfesztávolsága 20–25 centiméter, testtömege 9–16 gramm. Homlokán vörös folt van. Csak a tojó építi a csésze alakú fészket, fűszálakból, apró gallyakból, melyet tollakkal bélel ki. Fészekalja 5-6 tojásból áll, melyen csak a tojó kotlik 10–12 napig. Az elterjedési területe rendkívül nagy, egyedszáma ugyan csökken, de még nem éri el a kritikus szintet. A Természetvédelmi Világszövetség Vörös listáján nem fenyegetett fajként szerepe.

Védett madár, természetvédelmi értéke 25 000 forint.

(Forrás: ng.24.hu)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Egyre több nagy őrgébics figyelhető meg a Kis-Sárréten

Eszti_mav

Rejtélyek a Bagolykapun túl- Történelmi Állatok nyomában

Viki

Évezredes titok derült ki a fakopáncsról

magyarallatvedo