Image default

Megint egy felelőtlen állattartó: mississipi tarajosteknős került elő Szolnokon a Tiszából

Megint egy felelőtlen állattartó: mississipi tarajosteknős került elő Szolnokon a Tiszából! A hüllő kedvelt hobbiállat, valószínűleg valaki megunhatta és a vízparton engedte szabadon. 

A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatósága számolt be a meglepő észlelésről. Mint írják, a Természetvédelmi Őrszolgálat munkatársai a Tisza folyó ökológiai állapotának vizsgálatkor a folyóban élő hüllő fajok – esetünkben a teknősök – előfordulásait is figyelemmel kísérik.

Az őshonos mocsári teknős (Emys orbicularis) nem szokatlan látvány annak, aki a Tisza világban otthonosan mozog, sőt a behurcolt, illetve kivadult sárga- és vörösfülű ékszerteknős (Trachemys scripta, ill. T. scripta elegans) is egyre gyakrabban kerül szem elé. Arra viszont senki sem számított, hogy új jelenlévő fajként kell értelmezni egy eddig csak háziállatként tartott kedvencet, nevezetesen a mississippi tarajosteknőst (Graptemys pseudogeographica) – közölték.

Mocsári teknős és vörösfülű ékszerteknős együtt napozik
Fotó: Nagy Gábor

A Közép-tiszai Tájvédelmi Körzetben történő célzott területbejárások során a folyóparti kidőlt fákon észlelhetők leggyakrabban a teknősök különböző fajai. Ezek ideális napozóhelyet biztosítanak számukra és kedvező alkalom megfigyelésükre is. Ez év nyarán ilyen helyzetben találták magukat a Közép-Tisza – Jászság Tájegység természetvédelmi őrei, amikor is 2 teknőst véltek felfedezni egy, a folyóba lógó faágon. Közelebbről szemügyre véve az állatokat kiderült, hogy azok egymástól eltérő fajúak és egyik sem a hazai fauna tagja. Zvara Gábor természetvédelmi őr azonosította a páncélosokat: a nagyobb méretű egyed egy sárgafülű ékszerteknős, a kisebb pedig egy mississippi tarajosteknős volt. Ez utóbbit többek között a páncélja középvonalán húzódó taréj szerű kiemelkedésekről lehet megismerni. Ezt az állatfajt természetes környezetben még nem figyelte meg senki a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság működési területén, ami azt jelenti, hogy új faj került a vadon előforduló élőlények sorába.

Az invazív teknősfajok Észak-Amerikából származnak

Az említett idegenhonos teknősfajok Észak-Amerikából kerültek Európába és azt követően hamarosan elterjedt házikedvenccé váltak. Ma már tudva levő, hogy részben a felelőtlen kisállattartás következtében az ékszerteknősök kivadulva életképes populációt alkotnak. Helyi viszonylatban bizonyító erejű példa erre a közelmúltban a szolnoki Alcsiszigeti-Holt-Tiszán előkerült fiatal egyed. A mississippi tarajosteknősről még nincs ilyesféle információja a természetvédelem szakembereinek, minthogy arról sem, hogy a telet átvészelik e. Aggasztó tény viszont az, hogy észak-Olaszországban már szaporodó egyedeit dokumentálták. Hogy milyen hatást gyakorol a faj hazai fauna képviselőire, az ökoszisztémára, illetve szaporodásra, invázióra képes e a faj, ezek mind megválaszolandó kérdések.

Az állattartás felelősség! Sose engedd szabadon megunt kedvenced!

Ez a példa is alátámasztja és fontos tudatosítani, hogy megunt házi kedvenceinket (legyen az a növények -, vagy az állatok országának képviselője) semmiképpen sem szabad az ember felügyelete alól kiengedni, tehát ezek az állatok felelősen nem engedhetők szabadon. Egyrészt nem tudható, hogy életben marad e, tehát állatkínzás is elkövethető, másrészt a kivadult állatok hazai életközösségre gyakorolt hatása sok esetben hatalmas kockázattal és beláthatatlan következményekkel jár. Tartásuk során fokozott figyelemmel kell lenni a szökés kockázatára is. Ökológiai katasztrófák (élőhelyvesztés, táplálék konkurencia, kihalás, stb.) alakultak ki ilyen felelőtlen hozzáállás következménye képpen.

Nemrég egy aligátorteknős került elő a Balatonból

Nemrég számoltunk be róla, hogy egy veszélyes aligátorteknőst fogtak be a Balatonnál. A 7-es főút mentén, egy műanyag rekesz mellett aligátorteknőst találtak. Az állatot vélhetően ebben a ládában dobták ki, azonban könnyedén szétrágta azt és kiszabadult. A rendőrök a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi őrszolgálatának segítségét kérték a befogásban. Az állat méretéből adódóan már ez sem volt egyszerű, ugyanis egy ekkora példánynak már komoly harapása lehet.

A befogott teknősök chipet kapnak és ezt követően hivatalos engedélyeztetés után állatkertekbe, teknősparkokba kerülnek elhelyezésre.

(Forrás: HNPI/ Nagy Gábor, Fotó: Monoki Ákos)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Több mint 100 éve kihaltnak hitt óriásteknőst találtak élve a Galápagos-szigeteken

Marci

Mesébe illő fotókon a hortobágyi őszi hajnal

Marci

Aligátorteknőst fogtak ki egy magyar patakból

magyarallatvedo