Image default

Megkezdődött a békamentés – te is segíthetsz

A tavaszias időjárás a békákat is előcsalogatta telelőhelyeikről. A kétéltűek már megindultak szaporodóhelyeik, a közeli állóvizek felé, a szervezett békamentésekre pedig várják az önkéntesek jelentkezését.

Ha valaki részt szeretne venni a mentésben, ahhoz a következő jó tanácsaik vannak a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóságnak:

A mentés adatait évek óta figyelemmel kísérik, ezért minden egyes átsegített béka adatára szükségük van! Az ivart nem tartják számon, viszont a faj szerint mentett békák számát, és az időpontot minden esetben jelezd a legközelebbi Nemzeti Parknak!

Egy vödörbe több fajt nem szabad tenni! Az egyes fajok testnedvei a másik fajra nézve végzetesek lehetnek, mivel a bőrlégzést gátolhatják! Hideg időben ez különösen veszélyes! Ezért is javasolt a vödörbe úgy beletenni a békákat, hogy azt megelőzően vizet merítünk bele! Most már tudjuk, hogy a békák fogyatkozásának okai között van egy gombás betegség is. Emiatt különösen fontos, hogy egy fajból se tegyünk túl sok békát egy helyre, legyen víz az edényben, és minél gyakrabban vigyük át a vödrö(ke)t a tó mellé kipakolni!

Ugyanígy egyes békák (különösen a barna varangy) testnedvei az ember szemébe kerülve kötőhártya-gyulladást okozhatnak! Ha a kezünk „olyan” lesz, abból nem lehet semmi baj, fontos azonban, hogy szemünkbe ne nyúljunk! Ha kisgyerek kezébe adjuk a békát, különösen figyeljünk erre!

Amikor a békákat a tóhoz visszük, néha akár ötvennél is több állat kerülhet egy helyre. Ilyenkor fontos, hogy ne hagyjuk őket egy kupacban, mert a petével teli nőstényeket a hímek megrohamozzák, és volt már rá példa, hogy meg is fojtották! Legjobb egyesével vízbe helyezni őket, a nőstényeket esetleg néhány méterrel távolabb is, hogy legyen egy lélegzetnyi idejük „odébb állni”.

A vonulás legaktívabb időszaka az enyhe, esős este-éjszaka. Hideg időszakban a békák visszaássák magukat az avarba, az avar alá, és akár több napig újból szinte mozdulatlanul várnak.

A mentés vége felé közeledve a korán levonult békák már elindulnak visszafelé, az erdőbe, hogy táplálék után nézzenek. Őket csak helyezzük vissza az út erdő felőli oldalára, és ne számoljuk hozzá a mentett békákhoz!

Végül: kötelező felszerelés a KRESZ alapján a fényvisszaverő mellény, a munkát megkönnyíti, ha van nálunk vödör, javasolt gumicsizma és este zseblámpa – leginkább fejlámpa. A békákat zacskóba ne gyűjtsük, mert az a bőrlégzést akadályozhatja!

Békamentő akciók:

Farmos
Szervező: Duna-Ipoly Nemzeti Park
Helyszín: 311-es út Farmos melletti szakasza
Időpont: folyamatosan
mentett fajok: főleg barna ásóbéka
Kapcsolattartó személy: Németh András, e-mail: nemeth.andras@dinpig.hu, telefon: 20/234-99-94
Honlap: http://bekamentok.blog.hu
Facebook: https://www.facebook.com/FarmosiBekamentok/

Gánt
Helyszín: Gánt (K-i vége)
Időpont: április közepéig
Mentet fajok: barna varangy, barna ásóbéka, erdei béka, kecskebéka, vöröshasú unka
Kapcsolattartó: Rádl Anikó, Klébert Antal, Staudinger István
mail: mezofold@dinpig.hu, vertes@dinpig.hu
Honlap: https://www.facebook.com/groups/233177680182081/

Tokaj
Szervező: Tokaji Természetvédelmi Egyesület
Helyszín: Tokaj Bodrogkeresztúr felőli végén a 38-as főút mellett
Időpont: április végéig
Mentett fajok: főleg barna ásóbéka és barna varangy, ezen felül dunai tarajosgőte, vöröshasú unka, zöld varangy, zöld levelibéka, kecskebéka, erdei béka, mocsári béka.
Elérhetőségek: totemesek@gmail.com totem.shp.hu facebook.com/tokajitermeszetvedelmiegyesulet

Hont-Parassapuszta
Szervező: Zöld Út Békavédelmi Egyesület
Helyszín: 2-es főút Hont és Parassapuszta közötti szakasza
Időpont: Időjárástól függően, nagyjából március közepétől
mentett fajok: barna varangy, erdei béka, gyepi béka, levelibéka, ásóbéka, gőték
Kapcsolat: bekavedelem@gmail.com, 20/255-2579 (Sámuel Zsuzsanna)

KAPCSOLÓDÓ

MME: segítsünk a vízóraaknák, pincék fogságába került békákon!

magyarallatvedo

Gyönyörűszép récék jelentek meg a Pacsmagi-tavakon

Eszti_mav

Szenzációs hír: újra költ a szalakóta a Dél-Mezőföldön!

Erik