Image default

Megtévesztő profillal csapják be az Állatkert barátait

Az Állatkert Facebook-oldalára hasonlító kamuoldalon akciót is hirdetnek

Egy megtévesztő Facebook-profillal, amely első látásra olyan benyomást kelt, mintha az Állatkert hivatalos oldala lenne, a városligeti intézmény nevében tesznek közzé posztokat ismeretlenek, sőt még akciókat is hirdetnek, természetesen teljesen megalapozatlanul.

Megtévesztő profil jelent meg a napokban a Facebook nevű közösségi hálózaton. Az álprofil szándékosan igyekszik azt a benyomást kelteni, mintha a Fővárosi Állat- és Növénykert hivatalos Facebook-oldala lenne, s a patinás városligeti intézmény nevében nemcsak posztokat és más tartalmakat tesz közzé, hanem belépőjegyek kisorsolását ígérő nyereményjátékot is hirdet.

Az álprofilt a megjeleníthető átláthatósági adatok szerint öt éve, 2018. február 24-én hozta létre egy Uliya Nurjannah néven feltüntetett felhasználó, majd ez év március 27-én, vagyis éppen egy hete változott az oldal címe „Fővárosi Állat- és Növénykert Magyarország”-ra. Az álprofil készítője a név mellett az Állatkert logójának használatával, illetve részben az Állatkert valódi Facebook-oldaláról átvett posztokkal és videókkal (amelyek körül azonban a legkorábbi csak egy hete lett megosztva) igyekszik megtéveszteni a felhasználókat.

A megtévesztés része az is, hogy amíg az Állatkert valódi Facebook-oldala a www.facebook.com/allatkert címen érhető el, az álprofil URL-je www.facebook.com/alIatkert,  vagyis az „állatkert” szó második „l” betűje helyett nagy „I” betű szerepel, márpedig ezt a két betűt a legtöbb betűtípusnál – ideértve a Facebookon használtat is – nehéz megkülönböztetni.

A megtévesztő Facebook-oldalt alaposan tanulmányozva persze sokakban felmerülhet a gyanú, hogy álprofilól van szó, például azért, mert a posztok szövegeinek hibái fordítóprogram használatára utalnak, ráadásul az Állatkert 155. születésnapját emlegetik, holott a kert idén már 157 éves lesz, a születésnapra pedig csak augusztusban kerül majd sor. Emellett az átláthatósági adatok funkció használatával is le lehet leplezni az oldalt, és az is gyanús, hogy egy hétnél régebbi posztok egyáltalán nincsenek az álprofilon.

A minden bizonnyal szándékos megtévesztés több szempontból is problémás. Felmerül például a szerzői jog megsértésének és a jogosulatlan adatkezelésnek a gyanúja. A legaggasztóbb az álprofilon meghirdetett „születésnapi” nyereményjáték, amely szerint azok között, aki hozzászólásként beírják, hogy „Boldog születésnapot!”, állatkerti belépőjegyeket sorsolnak ki. Az ilyen kommentet íróknak privát üzenetben további kérdéseket tesznek fel, és az Állatkert információi szerint már volt olyan felhasználó is, akinek az álprofilon keresztül arról értesítettek, hogy meg is nyerte a beígért belépőjegyeket. Ezt onnan lehet tudni, hogy az Állatkertnél már érdeklődtek a megnyert jegyek átvételének módjáról, mire a kert munkatársai kénytelenek voltak tájékoztatni a levélírót, hogy megtévesztés áldozata lett.

A Fővárosi Állat- és Növénykert már hivatalosan is jelezte a közösségi oldal üzemeltetőjének, hogy visszaélnek a nevével, és számos Facebook-felhasználó magánszemély is jelentette a megtévesztő álprofilt. Emellett az Állatkert a valódi, hivatalos Facebook-oldalán és a hivatalos honlapján is közzétett egy figyelmeztetést. Sajnos a Facebook hétfőn délután 3-ig nem lépett az ügyben, az álprofil továbbra is zavartalanul működik, így az Állatkert a sajtón, a médiumokon keresztül igyekszik felhívni mindenki figyelmét a nyilvánvalóan szándékos megtévesztésre.

KAPCSOLÓDÓ

Tragédia a fővárosi állatkertben: elhunyt Móric, az orángutánkölyök

Marci

Szarvasok szerelmi mámortól ittas hangjától zeng az erdő Körösvölgyön

Marci

Olyan programra hív a Fővárosi Állatkert, ami Magyarországon máshol nincsen

Eszti_mav