Kassel valóságos „mosómedve-fővárossá” vált, ahol az 1930-as években elengedett mosómedvék mára nagy számban elszaporodtak és komoly problémákat okoznak a helyieknek. A szőrös kis jószágok, bár aranyosnak tűnhetnek, valójában veszélyesek is lehetnek – egyes gazdák már súlyosan megsérültek az állatokkal való találkozások során.
A mosómedvék jelenléte egészen az 1930-as évekig vezethető vissza, amikor a Harmadik Birodalom egyik vezetője, Hermann Göring, állítólag két pár észak-amerikai mosómedvét engedett szabadon. Egyes vélemények szerint a helyi ökoszisztéma gazdagításának céljából. Mások szerint pedig pusztán azért, hogy vadászhasson rájuk. De egy biztos: a vadonba telepített mosómedvék gyors szaporodásnak indultak, és ma már akár kétmillióra becsülik számukat Németország-szerte.
Kasselben egyes gazdák kétségbeesetten próbálnak megszabadulni az udvarba betolakodó mosómedvéktől. Amikor egyikük próbálta eltávolítani az egyik jószágot a tyúkólból, az állat megtámadta, és az incidens során súlyos sérülést szenvedett. Egy másik helyi nő pedig, aki egy mosómedvét akart állatmenhelyre vinni, végül vérmérgezést kapott az állat karmolásaitól.
Inkább megeszik a mosómedvét
A növekvő mosómedve-populáció kezelésére a helyiek egy kevéssé szokványos megoldást is találtak. Húsforrásként tekintenek az állatokra. Michael Reiss, a térség úttörő mosómedvevadásza már sikeresen készít különféle recepteket az általa befogott mosómedvék húsából. Egy mosómedve közel 2 kg fogyasztható húst biztosít állatonként. Az elmúlt hét folyamán nagyjából 1.2M forintnyi nyereséget sikerült elérnie ebből az alternatív vadhúsból.
Bár a mosómedvehús gondolata sokak számára visszataszító lehet, a Daily Mail újságírója, David Jones szerint „egészen finom, enyhén vadhús jellegű ízzel bír, amely a szarvas és a sertés között helyezkedik el.”
Az Európai Unió 2016-ban felvette a mosómedvéket az invazív fajok listájára, melynek eredményeként a tagállamoknak intézkedéseket kellett hozniuk a faj szabályozására. Ma már engedéllyel rendelkező vadászok végzik a mosómedvék irtását, amely elengedhetetlen lépésnek bizonyult az elszaporodott állatok kordában tartásához.
Magyar Állatvédelem