Image default

Négy éves újdonsült anyuka lett Jilin, a debreceni leopárd

Négy éves újdonsült anyuka lett Jilin, a debreceni leopárd! Az észak-kínai leopárdok a kihalás szélén állnak, ezért volt nagyszerű hír, hogy tavaly megszületett az állatkertben Mulan!

Boldog 4. születésnapot, Jilin! – kezdte közösségi bejegyzését a Debrecen Zoo. Mint írják, első gyermekes észak-kínai leopárdnőstényük, Jilin 2020. március 7-én született a franciaországi Thoiry állatkertjében. Innen 2022 augusztusában érkezett Debrecenbe Coolio nevű hímük mellé e fokozottan fenyegetett alfaj Európai Fajmegőrzési Tenyészprogramjának (EAZA EEP) keretében.

Jilin érkezése után

Megismerkedésük után nem sokkal sok került sikeres nászukra is, amelynek eredményeként tavaly november 21-én megszületett első utódjuk, a nagyközönség által elnevezett Mulan. Anya és lánya azóta egyre nagyobb gyakorisággal látható kifutójukban.

Súlyosan veszélyeztetett ez a gyönyörű nagymacska!

Az észak-kínai leopárd súlyosan veszélyeztetett, hiszen mára már elenyésző példánya él a vadonban. A távol-keleti párducokat elsősorban az élőhelyük feldarabolódása és elvesztése veszélyezteti, de komoly problémát jelent az orvvadászat is. Elsősorban a háziállatok védelmében, illetve a bundájáért, a tradicionális gyógyászatban felhasznált szerveiért vadásszák.

Az észak-kínai leopárdból természetes élőhelyén (az orosz Távol-Keleten és Kína északi részén)

“ÖTSZÁZNÁL IS KEVESEBB EGYED ÉL A TERMÉSZETBEN”,

ezért is fontos, hogy zárt tartási körülmények között szaporítsák őket.

Az észak-kínai leopárd a legnagyobb termetű alfaj a leopárdok között, a kifejlett példányok testhossza 140–160, marmagassága 80–90 centiméter, tömege 32–90 kilogramm. Mint általában a nagymacskák, magányos életmódú állatok, ahol csak a párzási időszakban találkozik a hím a nősténnyel. A sikeres „randevú” után a nőstény egyedül neveli kölykeit.

Az észak-kínai leopárd ritkának számít az állatkertekben, ezért egy-egy kölyök születése egész Európában ritkaságszámba megy. A fajmegmentési program legnagyobb kihívását az jelenti, hogy kevés őstől származnak az állatok, így nagy a beltenyésztettség kialakulásának a veszélye. Ilyen esetekben fontos, hogy időnként új vérvonal kerüljön az állatkerti állományba. Ezt nyilvánvalóan nem vadbefogással érik el, hanem más okok (pl. háziállatra vagy emberre való veszély) miatt befogott állatok kerülhetnek időnként az állatkertekbe.

(Forrás: Debrecen Zoo)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Négy tojást is rakott a különleges debreceni gekkó!

Erik

Első alkalommal született vöröspandakölyök a debreceni állatkertben

Erik

Szederke lett a debreceni szamárcsikó neve!

Erik