Három fiatal borneói orangután végre ismét természetes élőhelyén élhet, miután évekig jogellenes fogságban tartották őket. A Mary, Jojo és Bonti nevű emberszabásúakat helyi lakosok vadászták le és tartották illegálisan, ám egy sikeres mentőakciót követően rehabilitációs központba kerültek, ahol négy évet töltöttek az önálló élethez szükséges vadonbeli készségek elsajátításával.
A Bornean Orangutan Rescue Alliance (BORA) által működtetett központban a szakértők lépésről lépésre tanították meg őket fára mászni, természetes táplálékot keresni, elkerülni a veszélyeket, és felkészülni a visszatelepítésre a Busang-ökoszisztémába. A jungle school néven ismert szabadterű tanulóhelyszín a fiatal, árva orangutánok újravadonba való integrálásának kulcsfontosságú állomása.

A három állat közül Mary története különösen megrázó. 2019 februárjában, alig egy-két éves korában találtak rá Kelet-Borneón, ahol helyi lakosok jogszerűtlenül tartották fogságban. A mentés után Mary azonnal a rehabilitációs központba került, ahol fokozatosan sajátította el a túléléshez szükséges ismereteket. 2024 októberében érkezett el a pre-release szakaszhoz, ekkor helyezték át Jojo és Bonti társaságában egy félvad környezetbe, ahol újabb három hónapot töltöttek el természetes környezetükhöz közelítve.
A végső szabadon engedésre 2025. január 10-én került sor, tízórás autós és csónakos szállítást követően.
A The Orangutan Project, amely az akciót szervezte, örömmel számolt be arról, hogy a három fiatal állat magabiztosan és aktívan reagált az új környezetre. Az alapítvány célja, hogy hosszú távon biztosítsa az orangutánok fennmaradását – nemcsak egyedek, hanem fajszinten is.

Az orangutánok védelme kulcsfontosságú, hiszen a borneói alfaj populációja az elmúlt hat évtizedben több mint 50%-kal csökkent, élőhelyük pedig az elmúlt 20 év során legalább 55%-kal zsugorodott – figyelmeztet a World Wildlife Fund. A faj rendkívül lassan szaporodik, és rendkívül érzékeny az élőhelyváltozásokra. Ahogy Leif Cocks, a The Orangutan Project alapítója fogalmazott: „Az orangutánok a világ egyik leglassabban szaporodó emlősfaja – ha nem cselekszünk most, a saját életünk során is tanúi lehetünk a kihalásuknak.”
A történet azonban nem csupán a veszélyeztetettségről szól, hanem arról is, milyen eredményeket érhetünk el, ha az emberek közösen lépnek fel az állatok védelmében. „Mary, Jojo és Bonti története bizonyítja, mire képes az összefogás” – hangsúlyozta Cocks.
Magyar Állatvédelem