Image default

Hatalmas összefogás mentette meg a halál torkából a sérült uhu baglyot!

Hatalmas összefogás mentette meg a halál torkából a sérült uhu baglyot! Az uhu Magyarországon egyébként fokozottan védett, természetvédelmi értéke 500 000 Ft, hazai állománya 40 párra tehető.

Nagy örömmel osztjuk meg veletek, hogy egy igazi csapatmunka eredményeként sikerült megmentenünk egy ritka UHU-t, amely Magyarország legnagyobb bagolyfaja – írta közösségi oldalán a Szentendrei Kisállatkert és Természetvédelmi mentőközpont.

Mint írták, a történet Újbudán, a Kamaraerdei úton kezdődött, ahol BRFK Budapesti Rendőr-főkapitányság rendőrei találták meg a bajba került madarat. Azonnal cselekedtek, befogták, és Klárihoz, a Tollas Barát Madármentéshez szállították. 

A gyűrűszáma alapján kiderült, hogy egy idei fiatalról van szó, akinek sürgős segítségre volt szüksége, hiszen eltört a lába. Így került végül az Exo-Pet Állatgyógyászati Centrumba, ahol Ipolyi Tamás doktor megműtötte a sérült lábát.

Most pedig náluk, a Szentendrei Kisállatkert és Természetvédelmi mentőközpontban lábadozik, és gyógyulását követően a Duna-Ipoly Nemzeti Park ( DINPI ) munkatársai kijelölik a helyet és az időpontot, ahol szabadon engedhetjük őt. Ez az egész folyamat igazi összefogást igényelt, és öröm látni, hogy milyen sokan tettünk meg mindent azért, hogy egy újabb életet megmentsünk – tették hozzá boldogan.

Az uhu Magyarországon egyébként fokozottan védett, természetvédelmi értéke 500 000 Ft, hazai állománya 40 párra tehető.

Így számoltunk be a mentésről pár napja

Hálás köszönet az újbudai rendőröknek, akik az éjszaka közepén mentették meg a sérült uhu baglyot! Egyenruhásaink azonnal intézkedtek és nem hagyták magára a gyönyörű ragadozómadarat. A pórul járt uhu pedig a Tollas Barát Madármentés telephelyére, Dunaharasztiba került. 

Ismét életet mentettek a rendőrök! A BRFK Budapesti Rendőr-főkapitányság közösségi oldalán osztotta meg, hogy egy  uhu (nagy fülesbagoly, bubo bubo) igencsak nagy pácba került Újbudán, a Kamaraerdei úton. A madár sérülten, törött lábbal bucskázott az út melletti erdős részen, amikor felfigyeltek rá a járőrök. 

Mint írták, “Lukácsi Zsolt r. törzsőrmester, Mátyás Aida Ninetta r. őrmester és Dócs Bence r. őrmestermegálltak, gyorsan konstatálták a sérült bagoly koordinálatlan mozgását, majd utána eredtek. Lassan, kíméletesen fogták be, így az ijedt szárnyas további sokk nélkül szenvedte el a biztonsági intézkedést. Bubo Bubot minden totyogó igyekezete ellenére rendőri kísértettel bevitték a XI. kerületi rendőrkapitányságra, ahol ideiglenes madárkennelt eszkábáltak pár rekeszből, hogy a madár kontrollált körülmények közt nyugalomra leljen.

A rendőrök ezután nekiálltak éjszaka is elérhető madármentő szervezetet keresni a közelben. Találtak is. A járőrök a sérült madarat – telefonos egyeztetést követően – a Tollas Barát Madármentés telephelyére, Dunaharasztiba szállították, ahol a szakemberek megállapították, hogy a madár valóban egy Uhu bagoly, /Bubo bubo bengaliensis/, hazánkban fokozottan védett.

Bubo bubot a szakik megvizsgálták, törött lábát kezelték, így mostmár szó szerint lábadozhat, és közben bölcselkedhet.” – írta a Brfk.

Az uhu

Az uhu (Bubo bubo) a legnagyobb termetű bagolyfajunk, Magyarországon ritka fészkelő. Testhossza elérheti a 75 cm-t, a tojó tömege akár 4 kg-ot is meghaladhatja. Szárnyfesztávolsága 160-180 cm is lehet – írja a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatósága. 

Az uhu a legnagyobb méretű hazai bagolyfaj. Jellegzetes narancssárga szemei, tollfülei és tollas lábai vannak. Magyarországon állománya az utóbbi évtizedben erősödést mutat. Jellemzően a középhegységek kőbányáiban, sziklafalain költ, esetleg elhagyott gólyafészekben, vagy leszakadt fák törzsében. Az utóbbi években azonban egyre gyakrabban tűnnek fel az alföldi tájakon, sőt a Jászságban már költöttek is.

Magyarországon fokozottan védett, állománya alapján, ami kb. 40-60 pár, az ún. veszélyeztetett fajok kategóriájába tartozik.

Természetvédelmi értéke 500.000 forint.
(Forrás és fotó:  BRFK Budapesti Rendőr-főkapitányság Szentendrei Kisállatkert és Természetvédelmi mentőközpont)

KAPCSOLÓDÓ

Jött a karácsonyi csoda: sokkal jobban van a meglőtt kaposvári macskabagoly!

Erik

Rejtélyek a Bagolykapun túl- Történelmi Állatok nyomában

Viki

Újabb uhu, újabb remény a bagolyfaj megtelepedésére

Viki