Image default

Összesítettek: több mint 110 mázsa hal pusztult el eddig idén a Velencei-tóban

A halállomány a tóban akár már jövőre helyreállhat köszönhetően annak, hogy évente átlagosan négyszer annyi halat telepítenek a tóba, mint amekkora mennyiség a nyár folyamán elpusztult – erről a Mohosz főigazgatója beszélt. 

Dérer István, a Mohosz főigazgatója volt az Érd FM Bundáskenyér című reggeli műsorában a vendég. A témaként pedig a Velencei-tó került terítékre – hívta fel a figyelmet a pecaverzum.hu.

Kérdésre válaszolva Dérer István elmondta, „110 mázsánál tart az a leadott mennyiség, ami június második felében, illetve augusztusban esedékes pusztulásokból lett begyűjtve”.

„Hozzáteszem, hogy közte is voltak szórványos, jelzés értékű halpusztulások. Az is teljesen természetes, hogy minden elhullott egyedet nem lehet begyűjteni” – szögezte le a főigazgató. Azt is elmondta, többmillió forintot költöttek ártalmatlanításra és az elpusztult halak elszállításra. Azt azonban nem árulta el, hogy pontosan mekkora összegről van szó.

(110 mázsa hal pusztult el idén)

„A közfeladat-ellátásban benne van az ökológiai károk elhárítása, az ökológiai károk felszámolásának kötelezettsége, ide értve annak anyagi vonzatával is, amit a Mohoszt terheli. Ezt nem tudjuk kiszámlázni senkinek, a Mohosz fogja állni a költségeket. Ugyanígy álljuk a költségeit a hiányt pótló telepítéseknek is” – világított rá hozzátéve, az anyagi veszteség ennél még nagyobb, mert a horgászturizmusból származó bevételek jelentősen megcsappantak a nyáron, a Mohosz agárdi nyaralója is kihasználatlan volt.

Kiderült az is, éves szinten a most elpusztult mennyiség (110 mázsa) négyszeresét szokták a Velencei-tóba telepíteni.

„Abban vagyunk érdekeltek, hogy a valós folyamatokat láttassuk nemcsak a horgászokkal, a szakmai és politikai döntéshozókkal is” – fogalmazott Dérer István.

A rádióműsorban elhangzott, a Pátkai-víztározót – amely állami tulajdonú, de a Mohosz a haszonbérlője – alhasznonbérlet formájában horgásztatási célra a Horgász Egyesületek Fejér Megyei Szövetsége rendelkezésére bocsátották, a Zámolyi-víztározóban pedig extenzív halnevelés folyik.

„Többek között a Velencei-tó utánpótlását szolgálja jelen pillanatban teljesen rendezett viszonyok között. A halállomány nemzeti kincs, az állami tulajdonú vizek halállománya a magyar állam tulajdonát képezi. Abban a pillanatban, ha horgászszervezetként betelepítünk egy darab pontyot a Velencei-tóba, az abban a pillanatban állami tulajdonná válik” – hangsúlyozta a főigazgató, aki megerősítette azt a korábbi információt, hogy a vízpótlás heteken belül megkezdődhet. A Zámolyi-víztározót lehalásszák, és annak vizét a kritikusan alacsony vízállású (74 centiméter) Velencei-tóba engedik.

KAPCSOLÓDÓ

Ráckevei halőrök mentettek meg négy kölyökkutyát

Marci

Különleges életmódot folytatnak a káprázatos tövisszúró gébicsek

Marci

Két gyönyörű leopárdkölyök született Budapesten, már az oltásokat is megkapták – VIDEÓ

Marci