Image default

Pánikot okozhat a petárdázás, de így átvészelheti a szilveszteri durrogtatást a kutyus

A háziállatok védelmére hívja fel minden évben a figyelmet a szilveszteri petárdázás idején az Orpheus Állatvédő Egyesület. A kutyákat és macskákat egyebek mellett a sötétítő függöny lehúzásával, a redőnyök leeresztésével és nyugodt helyek biztosításával lehet megvédeni az ilyenkor jellemző fokozott hang- és fényhatásoktól.

Az óévbúcsúztatókor használt pirotechnikai eszközök intenzív hang- és fényhatásai a háziállatok számára sokkos pánikot okozhatnak. Néhány szempont figyelembevételével azonban megelőzhető lehet, hogy a szilveszteri petárdázások következtében kellemetlen szituációk keletkezzenek.

Ez történhet ha a petárda miatt bepánikol a kisállat

  • A petárdától megijedt macskák éles marásokat okozhatnak gazdáiknak.
  • A kutyák a kerítésen átugorva vagy a pórázt a gazda kezéből kitépve próbálhatnak a robbanásoktól elmenekülni.

A riadtan menekülő állatok néhány óra alatt körülbelül 5-10 kilométert is képesek megtenni. Van, hogy az elmenekült kedvencek soha többé nem kerülnek elő.

Előkészületeket kell tenni

Fontos, hogy a kutyában lévő, kötelező mikrochip legyen állatorvos által a gazda adatait tartalmazóan beregisztrálva, mivel ha valaki megtalálja az állatot, a gazda így gyorsabban elérhető. Szintén érdemes a kutyákra, macskákra a gazda elérhetőségét tartalmazó bilétás nyakörvet kötni, hogy a megtaláló könnyen elérhesse a tulajdonost.

A baj megelőzése érdekében Szilveszter és Újév napján fokozott óvatossággal, pórázon érdemes a kutyákat sétáltatni.

Ne hallja a petárda hangját!

Az otthonokban a háziállatoknak érdemes a közvetlen utcai hangoktól elszigetelt helyet, például belső szobát, udvarrészt, garázst vagy jó kerítéssel körülvett udvart biztosítani. A sötétítő függöny lehúzása és a redőny leeresztése szintén a háziállatok védelmét szolgája. Félősebb kutyák és macskák számára az állatorvos által ajánlott nyugtató szerről is gondoskodhatnak tulajdonosaik a petárdázások idejére.

A háziállat esetleges elkóborlása esetén érdemes a orpheus.hu oldalon a közelben működő állatvédő szervezetekről informálódni.

Fotó: cricksydog

KAPCSOLÓDÓ

A Mexikói-öbölben őshonos rákfaj terjed a Duna vízrendszerében

magyarallatvedo

Kívül-belül hasonlítanak egymásra: így lettek legjobb pajtások a kutyus és cica – VIDEÓ

Marci

Veszélyeztetett aranyszőrű majmocskák jöttek a világra a fővárosban

Marci