Az Agrárminisztérium támogatásával hetedik alkalommal vehetett át kuvaszkölyköket az Országos Polgárőr Szövetség (OPSZ) a fajtamentő mintaprogram részeként szerdán Dunakeszin.
A kuvasz nemzeti kincs
V. Németh Zsolt, a magyar életmód és nemzeti értékeink védelméért felelős miniszterelnöki biztos az eseményen úgy fogalmazott, hogy a kuvaszok bátorsága, intelligenciája, tekintélyt parancsoló megjelenése és hűsége, „ahogy a történelem során, úgy ma és a jövőben is segítségünkre és örömünkre lehet”.
Felidézte, 2018-ban indult el a Földművelésügyi Minisztérium, a Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesületeinek Szövetsége és az OPSZ együttműködésében a fajtamentő mintaprogram.
Ennek keretében az egykori pásztor- és őrző-védő kutyák leszármazottai járőrszolgálatba állnak.
De közben másik szolgálatot is ellátnak. Népszerűsítik a hungarikumok ügyét, „az értékeinkhez való ragaszkodást, a magyar életmód védelmét”.
Magyarország a világon az elsők között ismerte fel a génmegőrzés fontosságát. Ezért kapott kiemelt szerepet a kormányprogramban a genetikai erőforrások megőrzése növény- és állatfajaink, -fajtáink tekintetében, köztük a kiemelt nemzeti értékeink és a hungarikumaink esetében hangsúlyosan is.
V. Németh Zsolt rámutatott arra is, hogy a program nemcsak cél, hanem eszköz is arra, hogy az emberek megismerjék, megszeressék az ősi magyar kutyafajtákat. Ugyanakkor ezek fennmaradásához nem elég, hogy a nemzeti kincsek közé kerültek, majd hungarikummá váltak. Meglátása szerint
„attól fognak megmaradni, ha a kutyatartás, a magyar kutyák tartása az életmódunk részévé válik”.
Önálló lovas és kutyás szolgálati tagozatot hoz létre az OPSZ
Túrós András, az Országos Polgárőr Szövetség elnöke arra emlékeztetett, hogy 11 hónappal ezelőtt született meg a döntés: a polgárőrségnél önálló lesz a lovas és a kutyás szolgálati tagozat, az utóbbi pedig új résszel bővül, az állatvédelemmel.
Kiemelte, a kutyás szolgálati tagozat repülőrajtot vett kitűzött céljai elérésében, az állatvédelemmel és a felelős állattartással kapcsolatban pedig az egyik feladat közösen meghatározni, hogy mit tehetnek a polgárőrök ezen a területen.
Beszámolt arról is, hogy a három új kuvaszkölyökkel – Lujzival, Bodzával és Bakával – együtt a polgárőrség már harminchét kuvasszal rendelkezik, „úgy tűnik, hogy ez a fajtamentés sikeres volt”.
Támogatják a polgárőrök állatvédelmi tevékenységét
Vetter Szilvia, a Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány kuratóriumi elnöke egyebek mellett azt emelte ki, hogy a 11 hónappal ezelőtt született megállapodás szerint a többi között az alapítvány minden rendelkezésére álló eszközzel támogatja a polgárőrség állatvédelmi tevékenységét.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy a polgárőr nemcsak a közrendet, a társadalmat szolgálja. Példát is mutat a felelős állattartásból, hiszen meg tudják mutatni, hogy
„milyen jól szocializáltak, milyen fantasztikusak tudnak lenni a kutyák”.
Simicskó István, a KDNP parlamenti frakcióvezetője, az Őshonos Magyar Kutyákkal Közjóért Alapítvány alapítója. Húsz éve nyújtott be határozati javaslatot a kilenc magyar régi kutyafajta nemzeti kincsként való elfogadásáról. A politikus az MTI-nek elmondta: szép gesztus, hogy a polgárőrséggel együttműködve évről évre kölyökkuvaszokat kapnak a polgárőrök. Úgy véli,
meg kell találni a kuvasz helyét a mai világban is.
„Ezt igyekszünk mi is támogatni, hiszen fontos, hogy ezt a szép, erőteljes magyar kutyát őrző-védő munkára is használjuk” – mondta. Hozzáfűzte: a tapasztalatok azt mutatják, hogy ezek használható kutyák a mai viszonyok közepette is, és a polgárőrség szívesen és örömmel fogadja őket.
Forrás és fotók: MTI/Kovács Tamás