Image default

Nagyon fontos, állatokról az emberről terjedő kutatás indul az egyik hazai egyetemen

Európai denevérekben előforduló vírusok kutatására indított nemzetközi programban vesznek részt a Pécsi Tudományegyetem (PTE) szakemberei. Ezt közölte a baranyai felsőoktatási intézmény az MTI-vel.

127 millió forintos támogatással indul a kutatás

Az egyetemen működő Virológiai Nemzeti Laboratórium a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból elnyert 127 millió forintos támogatással indítja el projektet. Ezt a denevérekben található vírusok vizsgálatával kapcsolatos lesz és OneBAT néven ismert.

Kifejtették: a denevéreké az egyik legváltozatosabb emlőscsoport, nagyon fontos részei a természetes ökológiai rendszereknek. Megfigyelésük során kiderült, hogy számos olyan vírust hordoznak, amely kiváló modell lehet a különböző zoonotikus, vagyis állatról emberre terjedő vírusok elleni küzdelemben.

Emellett fontos információkhoz juttathatják a kutatókat a járványok elleni felkészüléshez.

Nemzetköz partnerek részvételével vizsgálják a denevérek által terjesztett betegségeket

A 13 nemzetközi partner összefogásával megvalósuló program célja az európai denevérekben előforduló vírusok vizsgálata, ökológusok, virológusok és modellezők tudományágakon átívelő konzorciumának segítségével.

A kutatók szeretnék feltárni a természetes vírusgazdák, valamint az alkalmi gazdaszervezetek, a kórokozók és a környezet közötti összetett kölcsönhatásokat.

Ezek ugyanis meghatározzák a fertőző betegségek felbukkanását.

A projektből származó konkrét információkon túlmenően a OneBAT program megvalósítása során innovatív módszerek és eljárások kifejlesztése a cél. Ezekkel lehetővé válik az új fertőző betegségek gyors megismerése, és az ellenük való védekezés kidolgozása.

A kutatásnak állatvédelmi vetületei is vannak

A kutatásba bevont állatok szerológiai és molekuláris biológiai vizsgálatára szolgáló rapid protokollok kifejlesztésén túl Európa-szerte harmonizált, hosszú távú betegségökológiai felmérések is zajlanak.

A OneBAT program során vevőantennákat is telepítenek Európa több országában, így Magyarországon is. Ezek segítenek a repülő állatok viselkedésének, vonulásának vizsgálatában. Hozzájárulnak az egyre ritkuló és szigorú természetvédelmi oltalom alatt álló denevérek védelméhez is – olvasható a PTE közleményében.

Magyar Állatvédelem, Forrás: MTI

KAPCSOLÓDÓ

Jön a rágcsálóírtó-szezon: Mit tegyünk, ha patkánymérget evett a kutyánk?

Eszti_mav

Egy hős természetvédőnek köszönhetően menekült meg a kiszáradt denevér és kölyke

Eszti_mav

Különleges denevért mentett a Sóstó Vadvédelmi Központ!

Erik