Rekordszámú pásztorgém költ a Körösöknél – közölte a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatósága honlapján. Idén két helyszínen is költenek pásztorgémek: egy pár a Kenderesszigeti-halastavakon, öt pedig az Ugrai-réten fészkel.
Mint bejegyzésükben írják, az Ecsegfalva határában fekvő Kenderesszigeti-halastavak egyik medencéje jó néhány esztendeje a KMNPI vagyonkezelésébe került, s azóta nincs halászati hasznosítás alatt, hanem természetvédelmi céllal üzemeltetik. A mintegy 15 hektáros medencében kisvizes állapotot tartanak fenn, ami kedvez a nád és a fűzfák növekedésének. Mivel a térségben vannak időszakos kisvizek, rizsföldek, így a különböző gémfélék és kócsagfélék számára adottak a táplálkozóhelyek.
A Kenderesszigeti-halastavak mindig is állandó fészkelőhelyei voltak a nagy kócsagoknak, amikor azonban ez az új, természetvédelmi céllal hasznosított medence kialakult, akkor a kócsag- és gémfajok ide koncentrálódtak költeni. Az itteni nádi fészkelő közösség tehát nagyon gazdag: nagy kócsag, kis kócsag, üstökösgém, bakcsó, szürke gém, kanalasgém és kis kormoránis van benne. Nem szorosan a telepen, de ugyanebben a medencében költenek még vörös és törpegémek is – írják.
Ehhez a sokszínű közösséghez csatlakozott először 2017-ben egy pásztorgém-pár, akik sikeresen fel is nevelték akkor fiókáikat. Azóta egészen az idei esztendőig nem észleltek pásztorgém-költést. A közelmúltban azonban megfigyeltek két pár pásztorgémet a kócsagtelepen. Az egyik tojó már július közepén két tojáson ült. A másik költőpár fészkét nem sikerült megtalálni, de állandó jelenlétük alapján feltételezhető, hogy ők is költenek.
A Kis-Sárréten már harmadik éve költenek pásztorgémek: 2021-ben kettő, 2022-ben három, idén pedig már öt pár fészkel a területen. A madarak az előző évekhez hasonlóan idén is az Ugrai-rétet választották költőhelyül. Egyéb gémfélékhez –kis kócsag, üstökösgém, bakcsó –, társulva költenek.
Három vörös gém pár is fészket rakott
Nemrégiben közöltük, hogy a vörös gémek megjelenése különleges eseményt jelent a Körös-Maros Nemzeti Park Maros-ártér részterületén található apátfalvi bányatavaknál. Ez a faj a rejtőzködés nagymestere, így ritkán kerül a szemünk elé. Az idei év azonban különlegesnek ígérkezik, mivel legalább három pár vörös gém költ a tavak nádasaiban, gazdagítva ezzel a környék madárfajait.
A vörös gémek inkább a vízi növényzet sűrűjében található nádasokban költöznek, hasonlóan a nagy kócsaghoz. Azonban az ő jelenlétük jóval ritkább és nehezebben észlelhető. A búvóhelyükön, a nádasok között állva lesik az áldozatukat, legyen az hal, béka vagy más vízi állat. A tollazatuk tökéletesen alkalmazkodott ehhez az életmódhoz. A hátoldaluk palaszürke, míg a hasi részen hosszanti csíkok húzódnak végig, melyekben a vörös, sötétbarna, világosbarna és fekete árnyalatai váltakoznak. Ez a színezet ideális rejtőszín a hosszú, szálas nádasban. A vörös gém tovább játszik a mimikriával, amikor veszélyt érez. A nyakát teljesen függőlegesen tartja, a csőrét égnek mereszti, s még a nádszálak között is lengedezik. Ilyenkor rendkívül nehéz észrevenni.
(Forrás: KMNPI,Fotó: Motkó Béla/elovilag.turaoldal.hu,/Völgyi Sándor)
Magyar Állatvédelem