„Rémfarkasokat” klónozott a híres amerikai cég!
Tényleg életre keltek a Trónok harca rémfarkasai? Egy amerikai biotechnológiai cég azt állítja, sikerült visszahozniuk egy több tízezer éve kihalt állatot, az óriás farkasokat. Romulus, Remus és Khaleesi már élnek és virulnak. Ami biztos, a génszerkesztés új szintre lépett, és a jövő most kezdődik – számolt be róla Tőzsdefórum.
Visszatértek a rémfarkasok? – három farkaskölyök és egy vitatott tudományos áttörés
Mint írták, futótűzként terjed a hír a tudományos világban és a közösségi médiában. A texasi Colossal Biosciences bejelentette, hogy génszerkesztéssel és klónozással visszahozta az óriásfarkast – azt a több mint tízezer éve kihalt fajt, amelyet a Trónok harca rajongói rémfarkasként ismerhetnek.
A Romulus, Remus és Khaleesi névre keresztelt kölykök genetikai állománya a cég szerint 99,5 százalékban megegyezik az egykori fajéval. Ben Lamm vezérigazgatója szerint:
„Csapatunk DNS-t vett egy 13 000 éves fogból és egy 72 000 éves koponyából, és egészséges farkaskölyköket készített.”
A kutatók a szürke farkas vérsejtjeit vették alapul, és összesen húsz célzott génszerkesztést végeztek el – ezek közül tizenöt közvetlenül az óriásfarkas genomjára épült. A módosítások célja, hogy az állatok nagyobb testmérettel, erőteljesebb izomzattal és az egykori fajra jellemző fülformával rendelkezzenek.
Beth Shapiro, a Colossal munkatársa szerint még legalább egy évbe telik, mire egyértelműen meg lehet ítélni, hogy a genetikai módosítások elérték-e a kívánt hatást. Addig a kölyköket egy 2 000 hektáros rezervátumban nevelik, ahol minden lépésüket szigorúan figyelemmel kísérik. A Colossal tíz főállású állatgondozót alkalmaz. A teljes rezervátumot 10 méter magas, állatkertnek megfelelő kerítés veszi körül. A rezervátumon belül a farkasokat folyamatosan figyelik a helyszíni élő kamerák, a biztonsági személyzet és a drónkövetés révén biztonságuk és jólétük biztosítása érdekében.
A vállalat hangsúlyozta: nincs tervben a három egyed szaporítása – a cél a tudományos megfigyelés és a technológia lehetőségeinek feltérképezése.
Sokan vitatják, hogy a három farkaskölyök valóban „feltámasztott” óriásfarkas-e, vagy inkább egy új, mesterségesen létrehozott hibrid faj első példányai. A kutatók szerint a fizikai hasonlóságon túl komoly különbségek is lehetnek, és az óriásfarkas genetikai rekonstrukciója inkább új kaput nyit a kihalt fajok jövőbeli visszahozatalához, semmint pontos másolatot készítene.
(Forrás: Tőzsdefórum)