A Mézerdő Méhészet „civilek számára” nagyon ritkán látható, csodálatos pillanatot osztott meg közösségi oldalán a The HoneyStead méhészeitől. Gyönyörű, megható így bepillantani a természetnek eme csodájába, amikor megszületik a méhanya.
Az anya felnevelése külön törődést igényel; a dolgozók megépítik az anyabölcső-kezdeményt, amibe szükség esetén az előző anya petét rak. Ezután a dolgozók befejezik az anyabölcsőt, és a benne kikelő álcát egész fejlődésének végéig méhpempővel táplálják, mást nem is kap. Az álca úszik a méhpempőn. Az anyabölcsőnek már a kezdeménye is sokkal nagyobb, mint a többi sejt. A rajbölcsők a keret szélén helyezkednek el, a csendes váltás vagy a pótbölcsők akárhol lehetnek a kereten. Ezeken a körülményeken múlik, hogy egy nőivarú álcából anya lesz, és nem dolgozó. Az anyaálca fejjel lefelé bábozódik be; a dolgozók ezután viasszal befedik. Keléskor az ifjú anya körben kirágja a fedést, de sokszor fedélként nyitja ki az anyabölcső tetejét. Ha új anyára van szükség, akkor a családban rendszerint több anyát is nevelnek, akik megküzdenek egymással. A győztes lesz a család új anyja.
Egy jól táplált párzott anya csúcsszezonban napi 1500 pete lerakására képes, ami meghaladja a saját testtömegét. Fiatal dolgozók veszik körül, akik kihordják a székletét. Udvara feromonokat vesz át tőle, amit elterjesztenek a kaptárban. Ezek gátolják a dolgozók petefészekműködését és új anyabölcsők építését.
Az anya képes akaratlagosan dönteni arról, hogy megtermékenyíti-e a következő petéjét, azaz dönthet az utód neméről. A heresejtekbe herét petéz, a dolgozósejtekbe nőstényt, melyek méretükben különböznek: a herék számára jóval nagyobb sejtek készülnek. Rajzásra vagy váltásra készülve anyabölcsőkezdeményt is bepetéz nőivarú petével.
A bejegyzés alatt a Mézerdő szorgalmasan válaszolt a nézők kérdéseire, ezekből gyűjtöttük ki nektek a legérdekesebbeket:
Honnan tudják, hogy aki most kikel az méhanya lesz?
Csak neki van ilyen speciális alakú bölcsője, amit anyabölcsőnek nevezünk, ebben nevelkedik az anya, aki egy dolgozó, akit kiválasztottak a dajka méhek, és így bölcsőt építenek neki, amiben csak méhpempővel etetik, így anyává fejlődik dolgozó méhecske helyett.
Van úgy, hogy nem fogadják el az új anyát és lefojtják a dolgozó méhek?
Sajnos van, erre van egy két méhész technika, hogy segítsük az új anya elfogadását. Pl egy kis kalitkába berakjuk a méhekhez, hogy szokják az illatát, de nem férnek hozzá. Majd amikor már megszokták, szabadon engedjük a kaptárban
Miben különbözik az anya a dolgozóktól?
Hosszú, szárnyain túl érő potroháról ismerhető fel. Szerepe a család fenntartása, utánpótlásának biztosítása; rendezett körülmények között ő a család dolgozóinak az anyja, de a herék még ilyenkor is származhatnak más családokból. Várható élettartama 3 év, de akár 5 évig is élhet.
Érdekességek az olvasóktól:
„A bölcsők mindig „lógnak”, tehát a „születés” mindig fejjel lefelé történik. A jó felvételhez megfordították a keretet.”
Gábor Jegesi
„Le is szokták szedni a bölcsőket mert előfordul 4-5 is egy kaptárban néha.Ezeket egy erre készült kis dróthálós tokba helyezve kikeltetik egy a tojáskeltetőhőz hasonló hőfokszabályozott készülékben.Az így kikelt anyákat lehet aztán a szükséges családokhoz viaszdugóval ellátott kis ketrecben elhelyezni ahol majd a méhek fogják kiszabadítani és etetni is.”
György Szatmári
Forrás: Mézerdő Méhészet, Wikipédia