Image default

Betiltanák a robotfűnyírókat az állatok védelme érdekében

Németországban állatvédők egyre határozottabban követelik a robotfűnyírók használatának korlátozását.

Corinna Hölzel, a Német Környezet- és Természetvédelmi Szövetség (BUND) szakértője szerint a robotkaszák éjszakai használatának betiltása lenne a minimum, sőt, ideális esetben teljesen mellőzni kellene ezeket az eszközöket.

Az egyik fő érv az ellenük, hogy jelentős károkat okoznak a biológiai sokféleségben. Hölzel szerint a robotok minden növényt levágnak, ezzel pedig olyan fajok, mint a vadméhek, pillangók és bogarak, elveszítik táplálékforrásaikat.

Különösen nagy veszélyt jelentenek ezek a gépek a sünökre. Mivel a robotfűnyírók szinte zajtalanul és felügyelet nélkül működnek, sok kerttulajdonos éjszaka indítja el őket, amikor a sünök táplálék után kutatnak.

“A sünök nem menekülő állatok. Ha veszélyt éreznek, összegömbölyödnek, de tüskéik nem tudnak védekezni a gyorsan forgó pengékkel szemben” – magyarázza Hölzel. A Leibniz Intézet kutatói 370 olyan sérülést vizsgáltak, amelyeket „elektromos kertkarbantartó eszközök” okoztak sünökön.

A kutatás szerint az állatok közel fele (47%) nem élte túl a sérülést, és el kellett altatni őket vagy elpusztultak az ellátás során.

A kép csak illusztráció

A Leibniz Intézet tudósai és az állatvédők egyaránt az éjszakai használat betiltását szorgalmazzák. A sünpopuláció ugyanis folyamatosan csökken, és 2020-ban Németországban felkerült a veszélyeztetett fajok korai figyelmeztető listájára. Néhány kisebb település már lépett az ügyben, és bevezette az éjszakai használat tilalmát. Köln városa szintén fontolóra vette a tilalmat, amely a szürkület időpontjához igazodna.

Silvia Teich, a Német Természetvédelmi és Biodiverzitás-védelmi Szövetség (Nabu) munkatársa szerint az éjszakai korlátozások mellett érdemes lenne átgondolni a gyep karbantartásának módját is. Magasabb fű például kevesebb gondozást igényel, és jobban ellenáll a hőségnek, mint a hagyományosan rövidre vágott gyep.

Magyar Állatvédelem