A bírónak válás esetén nemcsak a házastársak helyzetének változását és a gyermekek igényeit, hanem a társállatok új igényeit is figyelembe kell venni. Ezen túlmenően a bíróság figyelembe veszi a házastársaknak az állat tartásával és gondozásával kapcsolatos költségekből való részesedését, a vele töltött idő megosztását, és dönt az állat sorsáról, ha a házastársak között nézeteltérés alakul ki, figyelembe véve mind a válófélben lévő házaspár érdekeit, mind az állat jólétét, mondja ki az új törvény.
A polgári törvénykönyv reformja szerint a bírák többek között a háziállatokkal való bánásmód szempontjából döntenek majd a kiskorú gyermekek szüleiknél való tartózkodásáról, és a bíróság például megtagadhatja a gyermekek közös felügyeletét a korábban állatkínzásért elítélt házastárstól.
Az indokolás szerint az állatkínzás a pszichológiai erőszak és a közvetett bántalmazás egyik formájaként alkalmazható a családi környezetben, mind a kiskorúak, mind a partner ellen.
Az állatok a végrendeletekben is szerepelhetnek. Az egyik tulajdonos halála esetén, ha a tulajdonos nem hagy végrendeletet, a bíróság dönt az állat sorsáról, mindig figyelembe véve az állat jólétét.
A jelzálogjog reformja szerint a haszonállatok, háziállatok és kedvtelésből tartott állatok nem adhatók jelzálogul, és az új polgári perrendtartási törvény szerint az állatok nem foglalhatók le a tulajdonosok tartozásainak kifizetéseként.
A tulajdonosoknak és az állattal együtt élőknek is joguk van büntető kártérítést követelni, ha a háziállat olyan sérülést szenved, amely halálához vagy testi, szellemi egészségének súlyos károsodásához vezet.
(Forrás: magyarmezogazdasag.hu, Fotók: Pixabay)
magyarallatvedelem.hu