Tragikusan indul az év a svéd farkasok számára, ugyanis a kormány január 2-án elindította a populáció drasztikus ritkítását. A cél, hogy a jelenlegi farkasállományt felére csökkentsék, heves vitákat váltott ki természetvédelmi és politikai körökben.
A svéd hatóságok zöld utat adtak öt teljes farkascsalád, összesen harminc egyed leölésére – adta hírül a The Guardian. Az állatvédők szerint ez nemcsak erkölcsi kérdéseket vet fel, hanem ellentétes az Európai Unió és a Berni Egyezmény természetvédelmi előírásaival is, amelyek kimondják, hogy védett fajok populációját nem lehet a fenntartható szint alá csökkenteni.
Fogyatkozó farkas populáció
Svédország farkasállománya már így is jelentősen csökkent az elmúlt években. A 2022-2023-as szezonban a populáció 20%-kal apadt a fokozott vadászati nyomás miatt, és jelenleg körülbelül 375 farkast tartanak nyilván. A kormány új célkitűzése szerint azonban
a populációt mindössze 170 egyedre csökkentenék, amelyet „kedvező természetvédelmi helyzetnek” neveznek.
A faj helyzete történelmileg is törékeny: 1966 és 1983 között Svédországban nem létezett szaporodó farkaspopuláció, és a Nemzetközi Természetvédelmi Unió vörös listáján a farkasok továbbra is veszélyeztetettként szerepelnek.
Uniós szintű szabályváltozások állnak az intézkedés mögött
A svéd kormány tervei egy szélesebb uniós tendencia részét képezik. Ahogyan azt a Magyar Állatvédelem korábban már megírta, az Európai Bizottság fontolóra vette az élőhelyvédelmi irányelv módosítását, amely lehetővé tenné a tagállamok számára, hogy lazítsanak a farkasok védettségén. Az irányelv változtatásának alapját az a megfigyelés adja, hogy a farkaspopuláció Skandinávia és Közép-Európa erdős területein növekedett, amit
a gazdák a haszonállatokra leselkedő veszélyként értékelnek.
Mint arról lapunk kis beszámolt, a változások előszelét mutatja a Berni Egyezmény legutóbbi döntése, amely 2025 márciusában lép hatályba, és a farkasok védettségi státuszát „szigorúan védett” kategóriáról „védett” kategóriára módosítja. Ez a lépés megkönnyítheti a kilövések engedélyezését.
Kritikus hangok és lehetséges következmények a farkasok védelme érdekében
A környezetvédők szerint a gazdák számára a haszonállatok védelmére sokkal humánusabb és hatékonyabb megoldások is léteznek, például elektromos kerítések alkalmazása. A svéd húsevő állatok szövetségének elnöke, Magnus Orrebrant arra figyelmeztetett, hogy a farkas védelmi státuszának leminősítése az összes európai vadon élő állat és növény számára negatív következményekkel járhat.
„Nagyon kritikusan szemléljük az EU jelenlegi irányvonalát, amely a farkasok védettségének gyengítését célozza. Ez nemcsak a faj fennmaradását veszélyezteti, hanem a természetvédelem alapvető értékeit is” – fogalmazott Orrebrant.
A vita továbbra is heves, miközben a svéd erdőkben már zajlik a vadászat. A kérdés nemcsak a farkasok sorsáról szól, hanem arról is, milyen irányt vesz a természetvédelem Európában.
Magyar Állatvédelem