Szennyvíz ömlött a patakba, tömeges halpusztulást okozott Őrbottyánnál – közölte Facebook-oldalán megrázó képeket a Tavirózsa Egyesület. A szervezet több fényképet és videót is közzétett a haltetemekkel teli vizekről.
Mint bejegyzésüknben írják, tömeges halpusztulás történt egy védett halakkal teli patakban és tóban Őrbottyánnál, miután egy nyomócső kilyukadása miatt szennyvizet engedtek bele. A szervezet közlése szerint egy hete 1996-ban lefektetett acél szennyvíz nyomócső kilyukadt. Emiatt a DMRV Zrt. a Sződrákosi-patakba volt kénytelen engedni a szennyvizet. A veresegyházi önkormányzat a szennyezés hígítására vizet engedett le a veresi tavakból. Eközben a szennyvíz folyamatosan távozik az Őrbottyáni-tározóba. Ott egyelőre nincs halpusztulás, de az egyesület attól tart, hogy a meleg idő miatt fennáll ennek a veszélye – írják
A felvételeket egy helyi lakostól kapták, aki az előző hétvégén készítette azokat – mondta el a Telexnek a Tavirózsa Egyesület alelnöke. Tatár Sándor közlése szerint a Sződrákosi-patak Százforrás-tóhoz vezető körülbelül három kilométeres szakaszán több ezer, a kis tóban pedig több száz hal pusztult el.
Kritikus a helyzet és még nagyobb baj is lehet
Bejegyzésükben részletezik, hogy: “2023. augusztus 16-án a Medve Otthonnál a közút és a vasúti sín kereszteződése alatt húzódó, 1996-ban lefektetett acél szennyvíz nyomócső kilyukadt (elkorrodálódott), így nem tudták továbbítani a szennyvizet a telep felé. Mivel a szennyvíz folyamatosan érkezik a hálózatra, a DMRV Zrt. a Búcsú téri átmelőnél a Sződrákosi-patakba volt kénytelen engedni a szennyvizet. Így a havária ideje, 3 nap alatt kb. 16 500 m3 (!) szennyvíz jutott a patakba, ill. az ennek vizét fogadó, őrbottyáni Százforrás-tóba. A vízfolyás és a kis tó élővilága teljesen elpusztult. A patakban – mely a Nemzeti Ökológiai Hálózat része – a Duna-Ipoly Nemzeti Park korábbi adatai alapján a következő védett halak élnek/éltek: vágócsík (Cobitis elongatoides), szivárványos ökle (Rhodeus sericeus), fenékjáró küllő (Gobio gobio), réti csík (Misgurnus fossilis).
Jelentős egészségügyi kockázattal is jár a katasztrófa
Veresegyház Város Önkormányzata a szennyezés higítása érdekében vizet engedett le a veresi tavakból. A szennyvíz a Százforrás-tóból folyamatosan távozik az Őrbottyáni-tározóba, és hamarosan eléri a Vácrátóti Botanikuskert tavait is. A vízi élővilág pusztulását okozó oxigénhiány elkerülése és a szennyezések gyorsabb biológiai lebomlása érdekében 2 db, a DMRV Zrt. által biztosított generátorral visznek be plusz levegőt (oxigént) a vízbe, ezen kívül 2 motorcsónakkal is keverik a tó vizét. A tározóban jelenleg nincs halpusztulás, de sajnos a meleg idő miatt fenn áll ennek a veszélye.
A szennyvíz magas ammónium tartalma ui. mérgező ammóniagázzá alakulhat a meleg víz és a magas pH együttes fennállása esetén. E mellett a szerves anyag lebontó baktériumok és a szennyezés miatt tömegesen elszaporodó algák esti légzése rengeteg oxigént von el a vízből. A szennyvíz Coli, Streptococcus- és Salmonella tartalma egészségügyi kockázatokat hordoz magában. Reméljük, hogy nem lesz halpusztulás a tározón, de ennek lehetősége addig folyamatosan fennáll, amíg a nyári meleg megmarad.
Felmerül a kérdés, ill. a DMRV Zrt. felelőssége a tekintetben, hogy a közel 30 éves acélcső cseréjére miért kellett a havária bekövetkeztéig várni?”
Sajnos nem egyedi eset az ilyen mértékű halpusztulás
Sajnos ez a katasztrófa egyáltalán nem egyedi eset. Tavaly beszámoltunk róla, hogy az Eger-patakban és a Velencei-tavon is hatalmas halpusztulás történt.
(Forrás: Tavirózsa Egyesület Facebook)
Magyar Állatvédelem