Image default

Jól megérdemelt téli pihenőjére vonul a szentendrei párducteknős

Jól megérdemelt téli pihenőjére vonul a szentendrei párducteknős. A párducteknős a sarkantyús teknős után Afrika második legnagyobb szárazföldi teknősfaja. Páncélhossza akár 70 cm is lehet, súlya pedig 15-20 kg közötti.

Tegnap kora reggel a legnagyobb szárazföldi teknősünk (egy párducteknős) elhagyta a kisállatkertet – jelentette be a Szentendrei Kisállatkert és Természetvédelmi mentőközpont.

Mint kiemelték, persze nem véglegesen csak a “téli” pihenőjét fogja tölteni a Tropicarium Budapestben. Igazi téli álmot nem fog aludni hanem egy fűtött teknős kifutóban lesz a nyári szezonig, amikoris visszatér hozzánk – tették hozzá.

A párducteknős a sarkantyús teknős után Afrika második legnagyobb szárazföldi teknősfaja. Páncélhossza akár 70 cm is lehet, súlya pedig 15-20 kg közötti. Nevét sárga alapon sötét mintázatáról kapta.

A párducteknős

A párducteknős, vagy más néven leopárdketnős Afrika kelet és déli részén, a szárazabb szavannákon, félsivatagos területeken él, ahol a száraz évszak jelenti a legnagyobb kihívást számára, nyári pihenőre kényszerítve őket. Viszont Afrika legdélebbi területein a hűvös késztetheti kisebb aktivitásra.

Sok más szárazföldi teknőshöz hasonlóan a kifejlett egyedek nemét a farkuk hossza és vastagsága alapján lehet meghatározni, az ugyanis a hímeknek jóval hosszabb és vastagabb.

A napközbeni hőséget többnyire a bokrok menedékében vészeli át. Növényevő, elsősorban rostban dús fűféléket, pozsgás növényeket, fiatal hajtásokat legel, táplálékát lehullott gyümölcsökkel, gombával egészíti ki.

A párducteknőst egyelőre nem veszélyezteti közvetlenül a kihalás veszélye, azonban egyes területeken egyedszámuk egyre csökken. Ennek oka elsősorban az élőhelyük elvesztése a túllegeltetés és az elsivatagosodás miatt. Az illegális állatkereskedelem szintén csökkenti vadon élő állományát. A párducteknős nagysága és szépsége révén, de félénksége ellenére az egyik legkeresettebb hobbiállat, azonban a vadon élő populáció védelmében szigorúan korlátozzák a kereskedelmét. Több afrikai országban csak tenyészetből született egyedeket engednek a kereskedelembe kerülni, meghatározott kvóta erejéig.

(Forrás: Szentendrei Kisállatkert és Természetvédelmi mentőközpont / Wikipedia)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Állatmentő központnak ajánlja fel a 16 milliós olimpiai jutalmának egy részét Losonczi Dávid!

Erik

Biztonságos otthont kapnak majd felnevelésük után a Szentendre mellett mentett apró pelék!

Erik

Jelképes örökbefogadó szülőket keres Pogi és Lili, a két imádnivaló minnesotai törpemalac!

Erik