Image default

Négy év után újra törpesast figyeltek meg Dévaványa térségében

Négy év után újra törpesast figyeltek meg Dévaványa térségében

Törpesasokat meglehetősen ritkán láthatunk Magyarországon. Legutóbb a Körös-Maros Nemzeti Park Dévaványai-Ecsegi puszták részterületén bukkant fel egy példány – számolt be róla a Körös-Maros Nemzeti Park. 

A törpesasok elsősorban Dél-Európában, Afrika észak-nyugati és Ázsia középső részén költenek. Hazánkban a fajnak 1988-ban volt az utolsó bizonyított költése, azóta csak kóborló példányokat regisztráltak. Dévaványa térségében sem ez az első megfigyelt egyed, legutóbb 2021-ben bukkant fel itt egy törpesas.

A most megfigyelt madár a parlagi sasok gyűrűzésekor került szemünk elé. Egy fán pihent, majd magasra felrepült. A következő napokban nem sikerült újra megpillantaniuk.

A törpesas viszonylag kisméretű sasfaj, teste 45-53 cm hosszú, szárnyfesztávolsága 100-120 cm. Körülbelül akkora, mint egy nagyobb egerészölyv. Hazánkban általában a világosabb színváltozatú példányok szoktak megjelenni. Ezeknek a teste világos színű, a szárnytollaik vége sötétbarna, az elsőrendű evezőtollaik pedig feketék. Nagyon ügyes vadászok. Általában kis rágcsálókkal táplálkoznak, de kisebb testű madarakat is elkapnak. A legtöbb sashoz hasonlóan a magasban repülve pásztázzák a terepet, majd hirtelen lecsapnak áldozatukra.

Érdekesség, hogy a törpesas általában maga építi a fészkét, de esetenként más ragadozó madarakét is elfoglalja és sajátjaként tatarozza.

(Forrás: Körös-Maros Nemzeti Park. Fotó: Szegedi Fruzsina)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

A tél közeledtével egyre több karvaly vadászik a falvakban, városokban

Erik

Hallgassuk együtt a szarvasbőgést a Kis-Sárréten!

Viki

Különleges program: György-napi juhnyírás Kardoskúton

magyarallatvedo