Image default

Továbbra is pusztít a madárinfluenza: most egy jászsági fácántelepet támadott meg!

Továbbra is pusztít a madárinfluenza: most egy jászsági fácántelepet támadott meg! Az abádszalóki állomány felszámolása folyamatban van. 

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma a magas patogenitású madárinfluenza vírus jelenlétét ezúttal Jász-Nagykun-Szolnok vármegye, korábban még nem érintett területén mutatta ki. Az állomány felszámolása jelenleg is zajlik.

A Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei Abádszalók településen található, hozzávetőleg 7 ezer példányt számláló fácántelepen az állattartó az állatok étvágytalansága, idegrendszeri tünetei, továbbá a megemelkedett elhullás miatt gyanakodott a madárinfluenzára.

Gyanúját a Nébih laboratóriuma igazolta: az elhullott állatokból a vírus H5N1 altípusát mutatta ki.

Az érintett állományok felszámolása folyamatban van. Az előírásoknak megfelelően a szakemberek az érintett gazdaság körül kijelölték a 3 kilométer sugarú védőkörzetet. Valamint meghatározták a 10 kilométer sugarú felügyeleti (megfigyelési) körzetet. A betegség megjelenésének okait feltáró járványügyi nyomozás folyamatban van.

A fenti eset is jól mutatja, hogy elszórtan továbbra is előfordulnak madárinfluenza-esetek az országban. A hazánkban jelenleg fennálló megfigyelési körzetek jelentős részét az állategészségügyi hatóság várhatóan e hét során fel fogja oldani, ez azonban nem jelenti azt, hogy lazítani lehetne a fegyelmen.

A Nébih ismételten felhívja az állattartók figyelmét, hogy a baromfiállományok betegségtől való megóvása érdekében továbbra is minden szükséges intézkedést meg kell tenni. Az ágazat és a hatóság közös érdeke a betegség mielőbbi felszámolása és a madárinfluenzától való mentesség visszanyerése.

A madárinfluenzával kapcsolatban minden további információ elérhető a Nébih portál tematikus aloldalán: https://portal.nebih.gov.hu/madarinfluenza (Nébih)

Sajnos a vadonélő madarainkat sem kíméli a szörnyű kór!

Brutálisan terjed a madárinfluenza és tizedeli a vadon élő madarakat! A kór az elmúlt hetekben Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyék után az Alföld más területein is megjelent a madarak vonulása miatt, a betegségre különösen érzékeny darvak tízezerszám hullottak el – írtuk nemrég.

Az időjárási körülmények elősegítették a madárinfluenza terjedését a vadon élő madarak körében. A betegnek látszó és elhullott példányokat kerülni kell – közölte az MTI-vel a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület.

A következő napokban ügyelni kell arra, hogy senki ne terjessze a betegséget, tehát fertőzött példányokkal érintkezve ne menjen se vad, se házi madárállományok közelébe, ruházatát fertőtlenítse, szükség esetén viseljen védőfelszerelést.

Minden kontakt esetén viseljünk maszkot és húzzunk gumikesztyűt! De ha lehet, kerüljük el ezeket a szituációkat. A gyanús madarakat mentőhelyekre szállítani, összegyűjteni nem csak jogszabályellenes, de azért sem érdemes, mert a megfertőződött és tüneteket mutató madár már nem gyógyítható. Emellett az adott mentőhelyet is veszélyezteti, ugyanis a fertőzés laboratóriumi megerősítése után az adott hely valamennyi madarát meg kell semmisíteni – hívják fel a figyelmet a veszélyekre.

Aki gyanús példányt lát, értesítse a területileg illetékes állategészségügyi hatóságot vagy nemzetipark-igazgatóságot. A közlemény szerint

A MADÁRINFLUENZA NEM CSAK A MADARAKRA VESZÉLYES, ÁTTERJEDHET EMLŐSÖKRE ÉS AKÁR EMBERRE IS, FŐLEG AZ IDŐSEKET ÉS A GYENGE IMMUNRENDSZERŰEKET FENYEGETI.

A járványhelyzetet egyelőre nem ismerni pontosan. De az biztos, hogy a kór az elmúlt hetekben Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyék után az Alföld más területein is megjelent a madarak vonulása miatt. A betegségre különösen érzékeny darvak tízezerszám hullottak el.

Hortobágy térségében, pár hét lappangási idővel az átvonuló létszám kétszázezres tetőzése után kezdődött. Ezut követően a tovább induló madarakkal a Dél-Alföldön és a Nyugat-Dunántúlon is megjelent a probléma. A terepi információk alapján az elhulott darvak egyedszámára jelenleg 10-20 ezer közötti becslést lehet adni – írják.

A madárinfluenza terjedése a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) oldalán követhető nyomon.

(Forrás: Nébih, MME/Index, Fotó: Darvak elhullása: Tokody Béla,Flickr / Szerző: Ian / Licence: CC BY-NC 2.0)

KAPCSOLÓDÓ

Mit tehetünk a madárinfluenza ellen?

magyarallatvedo

Madárinfluenza miatt váratlanul bezárták az állatkertet Berlinben

Viki

Először ölt jegesmedvét a madárinfluenza

Erik