Tűz volt a Hortobágyi Nemzeti Parkhoz tartozó hajdúbagosi földikutya-rezervátum területén. A tüzet eloltották – közölte a Hajdú-Bihar vármegyei katasztrófavédelmi igazgatóság az MTI-vel.
Tájékoztatásuk szerint a füves puszta mintegy tizenöt hektáron égett a védett területen, a tűz a közeli fenyőerdőre is átterjedt, az aljnövényzet három hektáron gyulladt ki. A tűzoltók három vízsugárral és kéziszerszámokkal fékezték meg a lángok terjedését, majd eloltották a tüzet.
Az oltást a katasztrófavédelmi műveleti szolgálat irányította – közölte Bányai Judit, a vármegyei katasztrófavédelmi igazgatóság sajtóügyeletese az MTI érdeklődésére. A munkát egy-egy berettyóújfalui és hajdúszoboszlói vízszállító is segítette, a tűzoltó egységek az utómunkálatokat is elvégezték.
Apró Méret, Nagy Szív
A magyarországi földikutyák (Talpa europaea) kis termetük és föld alatti életmódjuk miatt nem mindig látványosak, de a természet sokszínűségének és ökológiai egyensúlyának megőrzése szempontjából rendkívül fontos szerepet játszanak. Ezek a rejtőzködő kis állatok valójában sok mindent közvetítenek a természetről és az emberiség számára is jelentős tanulságokat hordoznak.
A földikutyák Magyarországon széles körben elterjedtek, és bár széles fajtakörük létezik, a közönséges földikutya a leggyakoribb. A megjelenésük alapján jellegzetesek: apró méretűek, rövid lábúak és a fejük is aránytalanul kicsi a többi testrészükhöz képest. Az érzékeny orrukkal és fúrófogukkal könnyedén túlélik a föld alatti élet kihívásait.
A földikutyák szerepe az ökoszisztémában kiemelkedő. Életmódjuk miatt szükségszerűen alaposan átszervezik az élőhelyüket, és kisebb állatokra, rovarokra, valamint föld alatti növényi részekre táplálkoznak. Ezek a tevékenységek elősegítik a talaj átszellőztetését, a termőréteg megújítását és a talaj tápanyagellátását, hozzájárulva ezzel a növények növekedéséhez és a tápláléklánc fenntartásához.
Bár a földikutyák némileg nehezítik az emberi mezőgazdaságot, például a föld alatti járatrendszerük megdönti a talajt és roncsolja a növények gyökereit, fontos megemlíteni, hogy az ember és vakond közötti konfliktusok megoldása kulcsfontosságú. Az egyensúly megtartása érdekében alkalmazhatók humánus módszerek, mint például az élőcsapdák használata és az érintett területek védelme.
A földikutyák védelme és megőrzése kiemelt jelentőséggel bír. Bár nem mindenki veszi észre, milyen fontos szerepet töltenek be az ökoszisztémában, a földikutyák szerepe a talajművelésben és a természeti környezet megóvásában kritikus. A természetvédelmi szervezetek, mezőgazdasági termelők és kutatók együttes erőfeszítéseivel ezek az állatok még hosszú ideig fenntarthatóan és békésen élhetnek a magyar vidékeken.