Korábban egy átfogó exkluzív anyagban ismertettük, hogy működik Angliában a szaporítóbiznisz. Már akkor felhívtuk a figyelmet az angliai kutyatámadások miatti halálesetek számára.
Az elmúlt 15 évben megduplázódott, és idén már kilenc ember vesztette életét, ami a leghalálosabb év az első átfogó nyilvántartások 1980-as kezdete óta. Az idén megöltek között négy gyerek volt, és további négy halálesetben amerikai XL bully-k is érintettek.
Mindenről a bully szaporítók tehetnek
„Középkori körülmények között élnek. Minden a pénzről szól, ezért a lehető legkevesebbet teszik bele abba, hogy megtartsák azt a kutyát. Vannak olyan tenyészszukák, akiket sötétben tartanak, vagy a saját ürülékükben élnek. Pontosan olyanok, mint egy tojótyúk, nincs életminőség, ez borzalmas. Alapvetően ezek az emberek kihasználják az állatokat és a vevőt anyagi haszonszerzés céljából. Ezek az emberek nem törődnek a rájuk bízott állatokkal.
Betiltják a fajtát
Pénteken Rishi Sunak brit miniszterelnök bejelentette, hogy a közelmúltban történt kutyatámadások miatt év végéig be akarja tiltani az amerikai XL bully tartását, ezzel pedig egy, a kontinens által járt ösvényre lép.
Napokig tartó találgatások után megerősítést nyert, hogy az amerikai XL Bully kutyafajtát betiltják az Egyesült Királyságban. Pénteken maga Rishi Sunak miniszterelnök bejelentette, hogy a kutyák veszélyt jelentenek a közösségekre és az emberi életre, és megfogadta, hogy a fajtát eltüntetik az utcákról.
It’s clear the American XL Bully dog is a danger to our communities.
I’ve ordered urgent work to define and ban this breed so we can end these violent attacks and keep people safe. pic.twitter.com/Qlxwme2UPQ
— Rishi Sunak (@RishiSunak) September 15, 2023
A lépés egy nappal azután történt, hogy Midlandsben egy férfi belehalt a sérüléseibe egy kutyatámadást követően. Nem ez volt az első eset: az amerikai bullyk korábban számos más brit állampolgárt, köztük egy kétéves gyermeket is megtámadtak.
Sunak döntése szerint az amerikai bullykat 2023 végéig betiltják, a kutyák tömeges altatására azonban nem kerül sor.
Az Egyesült Királyság főállatorvosa, Christine Middlemiss szombaton bejelentette, hogy
a meglévő kutyák gazdáinak regisztráltatniuk kell a kutyáikat, és például kötelezően szájkosarat kell rájuk adni, amikor közterületre viszik őket.
Az Egyesült Királyságban az amerikai bully mellett több más fajta kutya tartása is tiltott, ilyenek például az argentin dog vagy a pit bull.
Euronews – Magyar Állatvédelem