Image default

Visszaáll a normál rend az ukrán társállatok behozatalában

Június 1-jétől újra a normál rend szerint léphetik át az ukrán-magyar határt a kutya, macska, vagy vadászgörény kedvencükkel érkező tulajdonosok.

A társállatok EU-ba történő behozatalához többek között mikrochipes jelölés és kedvező eredményű veszettség vérvizsgálat szükséges – közölte a Nébih.

Figyelembe véve az ukrán-magyar határszakasz helyzetét, folyamatosan csökkenő „forgalmát” hazánkban is lehetővé vált, hogy – igazodva a többi EU-s tagállamhoz – újra a normál állategészségügyi szabályok szerint történjen a kedvtelésből tartott kutyák, macskák és vadászgörények beléptetése.

Magyarország veszettség mentes státuszának fenntartása érdekében a fentiek szerint beléptetett állatok hatósági felügyeletét a területi állategészségügyi hatóság biztosítja majd.

Június 1-jétől a társállatok Magyarországra (így az EU-ba) történő behozatalának ismét feltétele lesz:

  • azonosító okmány: az 577/2013/EU rendelet IV. melléklete 1. részében található mintának megfelelő állategészségügyi bizonyítvány
  • érvényes veszettség elleni védőoltás
  • veszettségre vonatkozó kedvező eredményű titervizsgálat: az 576/2013/EU rendelet IV. Melléklete szerinti érvényességgel A vérminta levételét a veszettség oltás után legalább 30 nappal állatorvosnak kell elvégeznie és dokumentálnia az azonosító okmányon. A titervizsgálatot az EU által erre a célra jóváhagyott laboratóriumban kell elvégeztetni.
  • 3 hónapos várakozási idő: a kedvező eredményű vérvizsgálat esetén a vérvételtől számítva. A kedvező eredményű vérvizsgálatot az azonosító okmányon kell igazolni.

A társállatok Ukrajnából történő behozatalának aktuális, részletes szabályai IDE kattintva olvashatóak.


Az állatvédők megfeszített munkája az ukrán háborús övezetben

Az ukrán háború tragédiája emberek mellett számos háziállat életét is veszélyezteti. Az állatvédők azonban szívükön viselik ezeknek az állatoknak a sorsát, és hősies erőfeszítéseket tesznek az állatok megmentése érdekében. Kutyákat és macskákat, de lovakat és egyéb haszonállatokat is evakuálnak a háborús övezetekből, hogy biztonságos helyre vigyék őket.

Az állatvédő szervezetek önkéntesei bátran belépnek a veszélyes területekre, és összegyűjtik az elhagyott, elveszett vagy sebesült állatokat. Az állatmentő csapatok gyorsan reagálnak a vészhelyzetekre, felszabadítják az állatokat a pusztított épületekből, és azonnali orvosi ellátást biztosítanak nekik.

Ezek a hősies emberek áldozatos munkájuk révén megmentik az állatok életét, lehetővé téve számukra az új kezdetet és a biztonságos menedéket. Az evakuált állatokat gondosan ápolják, gyógyítják, és ha lehet, örökbefogadó családokhoz juttatják őket.

Az állatvédők erőfeszítései által az állatok kapnak reményt, szeretetet és második esélyt a háború sújtotta körülmények között. Ez az emberi emberség és állatok iránti elkötelezettség megmutatja, hogy az állatok szenvedéseivel szembeni harc a közösség szilárd értéke és felelőssége.

KAPCSOLÓDÓ

„Szeretném kimosni a fejemből a látottakat…” – egy állatvédő gondolatai mentés után

Viki

15 éve halt meg a leghíresebb magyar kutya, Mancs

Eszti_mav

Újra szolgálatban az Állami Halőri Szolgálat kutyája, Bandita

Viki