Image default

Nagy a baj – Akkor a veszteség, mintha a fél világ kihalt volna

Egy vezető tudományos értékelés szerint a Föld vadon élő állat- és növényvilágának populációja átlagosan 69%-kal csökkent alig 50 év alatt. Ez köszönhető az erdők kiirtásának, a bolygó határait meghaladó fogyasztásnak és az ipari méretű környezetszennyezésnek.

Sok tudós úgy véli, hogy a hatodik tömeges kihalást éljük – a dinoszauruszok kora óta a legnagyobb mértékű életkiesést a Földön -, és hogy ennek hátterében természetesen az ember áll.

Az Élő bolygó-index 5230 állatfaj 32 000 populációjának globális elemzését ötvözi, így mérik a vadon élő állatok számának változását kontinensek alapján.

Az ausztrál oroszlánfóka kölykök száma 1977 és 2019 között 64%-kal csökkent a vadászat, a halászeszközökbe vagy más tengeri hulladékba való belegabalyodás, valamint a betegségek miatt. Fénykép: Brad Leue/Alamy

Latin-Amerikában és a Karib-térségben – beleértve az Amazonast is – csökkent a legmeredekebben a vadon élő állatok átlagos populációjának mérete, 48 év alatt 94%-kal.

Tanya Steele, a WWF-UK vezérigazgatója elmondta: „A jelentésből kiderül, hogy a legsúlyosabb csökkenés Latin-Amerikában tapasztalható, ahol a világ legnagyobb esőerdeje, az Amazonas található.

Az erdőirtás üteme ott felgyorsult, ami nemcsak a fáktól fosztja meg ezt az egyedülálló ökoszisztémát, hanem a tőle függő vadon élő állatoktól és az Amazonas azon képességétől is, hogy az éghajlatváltozás elleni küzdelemben az egyik legnagyobb szövetségesünkként lépjen fel.

A második legnagyobb mértékben, 66%-kal Afrika esett vissza, majd Ázsia és a Csendes-óceáni térség következett 55%-kal, Észak-Amerika pedig 20%-kal. Európában és Közép-Ázsiában 18%-os volt a visszaesés.

A jelentés szerint a teljes veszteség Európa, Amerika, Afrika, Óceánia és Kína emberi populációjának eltűnésével egyenértékű.

Elmondta továbbá, hogy „az éghajlati és természeti válság sorsa összefonódott, és nem valami távoli fenyegetés, amelyet unokáink a még fel nem fedezett technológiával fognak megoldani.”

Egy fiatal oroszlán a város látképe felé néz a nairobi nemzeti parkban. Az oroszlánok az IUCN vörös listáján a veszélyeztetett fajok közé tartoznak, és a vadonban talán csak 23 000 egyed maradt. Fényképek: Tony Karumba/AFP/Getty Images

A kutatók hangsúlyozzák, hogy az állatok egyre nehezebben mozognak a szárazföldi tájakon, mivel az infrastruktúra és a mezőgazdasági területek elzárják őket.

Az 1000 km-nél hosszabb folyóknak mindössze 37%-a marad teljes hosszában szabadon áramló, míg a világ szárazföldi védett területeinek mindössze 10%-a van összekötve.

Az IUCN egy olyan szabványt is kidolgoz egy állat természetvédelmi potenciáljának mérésére, amelyet zöld státusznak neveznek, és amely lehetővé teszi a kutatók számára, hogy a Földön élő egymillió kihalással fenyegetett faj közül néhány esetében megtervezzék a helyreállításhoz vezető utat. A rózsaszín galambot, az ásóbettongot és a szumátrai orrszarvút egy tavalyi tanulmány jó védelmi potenciállal rendelkező fajként emelte ki.

Egy vadon élő rózsaszín galamb – amelyet a természetvédelmi erőfeszítésekből profitáló fajként azonosítottak – a mauritiusi Black River Gorges nemzeti parkban. Fénykép: Mauritius Wildlife Photography/Alamy

A jelentés 89 szerzője sürgeti a világ vezetőit, hogy a Kanadában idén decemberben megrendezésre kerülő Cop15 Biodiverzitási Csúcstalálkozón kössenek végre megállapodást, és csökkentsék a szén-dioxid-kibocsátást, hogy a globális felmelegedés ebben az évtizedben 1,5 C alatt maradjon, ezáltal megállítható lenne a természet féktelen pusztulása.

Guardian – Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Lassan egy egész állatkertje lesz – Arnold Schwarzenegger paradicsomi életet biztosít kedvenceinek

Eszti_mav

Kihalhatnak az Amazonasban honos édesvízi delfinek

magyarallatvedo

Trianon 101 – A Magyar Királyság területének életföldrajzi beosztása

magyarallatvedo