Image default

Visszatértek hosszú útjukról a gyönyörű gyurgyalagok a Maroshoz

Visszatértek hosszú útjukról a gyönyörű gyurgyalagok a Maroshoz. Vándorló madaraink között a gyurgyalag az egyik legkésőbb visszatérő faj.

A Körös-Maros Nemzeti Park Maros-ártér részterületére május elején érkeztek vissza az első költőpárok – számolt be a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság.

Mint megemlítik, a gyurgyalag a hazánkban költő, legszínpompásabb madár, mely megjelenésében az egzotikus, trópusi madarakkal vetekszik. A telet Afrika déli részén tölti, és csak májusban jelenik meg újra a költőterületén. Ez idén is így alakult, május első hetében észleltük az első példányokat a Maros folyó mentén. Jellegzetes hangjukra lettünk figyelmesek, melyet gyakran hallatnak röptükben. A faj neve is a gurgulázó, pruttyogó hangjukat próbálja utánozni – írták.

Fészkelési stratégiájuk miatt a gyurgyalagok kedvelik a Maros hazai szakaszát.A gyurgyalagok ugyanis meredek, függőleges partoldalakba vájják az akár két méter hosszú járataikat, melyeknek végében rakják le tojásaikat. A gyors folyású Maros mentén sok, erre alkalmas partfalat találnak. Emellett ritkán előfordul, hogy az árvízvédelmi töltés oldalában is fészkelnek.

A Maros mentén járva érdemes figyelni jellegzetes hangjukra. Ha ezt meghalljuk, akkor távcsővel megkereshetjük őket és gyönyörködhetünk színpompás tollazatukban.

A gyurgyalagok

A gyurgyalagok (Merops) ragyogóan színes madarak, melyek a trópusi és szubtrópusi régiókban honosak. Közepes méretű madarak hosszú, vékony csőrrel és hosszú, szárnyas farokkal rendelkeznek, ami jellemzővé teszi őket. A szárnyak és a hát színpompás, élénk színekben pompáznak, mint például a kék, zöld, piros és sárga.

Ezek a madarak kiváló repülők és ragadozók, akik a levegőben ügyesen vadásznak. Fő táplálékukat rovarok, különösen méhek, darazsak és más repülő rovarok alkotják. A repülésük során szemet gyönyörködtető bemutatókat nyújtanak, ahogy gyors és ügyes mozdulataikkal megfogják és elfogyasztják zsákmányukat.

Társas lények, és gyakran kis csoportokban vagy kolóniákban élnek. Kiemelkedő hangokat hoznak létre, mint például röpdéjük során hallható zümmögés és csipogás. A költési időszakban földi üregekbe vagy homokos talajba fúrt fészkekben rakják tojásaikat.

Az emberi kultúrában is jelentős szerepet töltenek be a gyurgyalagok. A szépségük és az elegáns repülésük miatt gyakran népszerűek a madárfigurákat és szimbólumokat ábrázoló művészeti alkotásokban. A természetvédők és madármegfigyelők is nagy érdeklődéssel követik és tanulmányozzák ezeket a csodálatos madarakat.

(Forrás: Körös-Maros Nemzeti Park, Fotó: Balla Tihamér)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Színpompás szajkó pár talált új otthonra Körösvölgyben!

Erik

Már gyülekeznek a kajtár gólyák Kardoskúton

Erik

Már költenek a rétisasok a Dévaványai-Ecsegi pusztákon

Viki